5. Murat Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında 5. Murat Dönemi

5. Murat Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında 5. Murat Dönemi

MURAT V. (1840 -1904)

Osmanlı padişahlarının 33. südür. Abdülmecit’in büyük oğludur. Annesi Şevkefza Valide Sultan’ dır. İstanbul’da Eski Çırağan Sarayı’nda doğdu. İyi bir öğrenim gördü, amcası Abdülâziz’in tahta çıkması üzerine veliaht oldu.

V. Murat Amcası ile birlikte Avrupa’ya gitti. Dışta olduğu gibi içte de amcasını zaman zaman çok rahatsız eden karışık siyasi münasebetler kurdu. Mithat Paşa, Ziya ve Namık Kemal beyler gibi yakın dostları tarafından iyiden iyiye kışkırtıldı.

V. Murat Niçin Çıldırdı

Amcası Abdülaziz’in tahttan indirileceği kendisine haber verilmişti. Yalnız, saltanat darbesinin kararlaştırılan günden bir gün önce yapılması, Şehzade Murat’ı çok korkuttu; teşebbüsü amcasının haber aldığını sandı, aklını kaçırdı. Meşrutiyetçilerin bütün ümitleri mahvolmuştu. 30 mayıs 1876’da tahta çıkan V. Murat, tedavisinin uzun süreceği anlaşıldığından 3 ay, 2 gün sonra 31 ağustos 1876’da tahttan indirildi. Yerine kardeşi II. Abdülhamit tahta geçti.

Bundan sonra V. Murat, ailesi ile birlikte, kendisine ayrılan Çırağan Sarayı’nda yaşadı. Ali Suavi ile Aziz Bey’in onu buradan kaçırıp yeniden tahta geçirmek teşebbüsleri üzerine Abdülhamit onun üzerindeki baskısını son hadde çıkardı. V. Murat 1904’te 64 yaşına yakın, Çırağan’da öldü. Yeni Cami’ye gömüldü.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir