Abraham Lincoln Kısaca Hayatı

Abraham Lincoln Kısaca Hayatı

, Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. devlet başkanı (Kentucky/Hodgenville 1809 – Washington 1865). Çiftlik çalışmasından ayırabildiği zamanlarda kendini eğitti. 1818’li yıllarda Ohio Irmağı’na gemilerde çalışması, yaşamında yeni bir ufuk ve kentli insanları tanımasına yol açtı. 1830’da ailesi Coles County (İllinois) yöresine yerleşti. New Salem Kasabası’nda bir dükkanda çalışmaya başladı. 1832’de patlak veren Kızılderililerle çarpışmalarda, bölgesinin gönüllülerinin subayı seçildiyse de, çatışmaya katılmadı. New Sealem’e dönüşte girdiği eyalet meclisi seçimlerini yitirince krediyle kurduğu dükkan işinde borca girdi ve çeşitli işlerde çalışıp geçimini sağlayıp borcunu ödedi. 1834’te İllinois Temsilciler Meclisi’ne seçildi. Hukuk öğrenimine başladı. O dönemde avukatların bölge bölge dolaşma zorunluluğu nedeniyle 31.000 km2’lik alanı kaplayan geziler yaptı. 1846’da Whiglerden Kongre’ye seçildi. 1848’de İllinois Bölgesi’nden seçilen tek Whig partili olması nedeniyle büyük bir varlık gösteremedi. 1854-1858 arasında köleliğe karşı konuşmalarıyla dikkati çekti.

1856’da yeni oluşan Cumhuriyetçi Parti’ye katıldı. 1860’ta Cumhuriyetçilerden başkan adayı gösterildi, 1861’de 16. devlet başkanı olarak göreve başladı. Öte yandan Güneyde Birlik’ten ayrılan 7 eyaletin delegeleri Amerika’nın Konfedere Eyaletleri adına Jefferson Davis’i başkan seçtiler. Böylece genelde köleliğe karşı olan Birlik yanlıları (kuzey ve Konferede Eyaletler (Güney) arasında bir iç savaşın kaçınılmazlığı ortaya çıkınca savaşa karar vermek zorunda kaldı. 1862’den sonra yetenekli birkaç komutanla yürüttüğü çarpışmalarda iki taraf da korkunç kayıplar verdi. 1863’te Özgürlük Bildirisi ile köleliğe son verdiğini açıkladı.

1864’te başkomutanlığa atadığı Ulysses S. Grant’ın, Güneyi dize getirmesinden sonra Güney ve Kuzey’i birleştirmek ve yeni ABD’yi oluşturmak için olağanüstü çaba harcadı. Aynı yıl sonunda yeniden başkanlığa seçildi. Güney’deki savaş yenilgisinin yaralarını sarmak ve kölelik yanlılarının sürüp giden direnişlerine karşı mücadele etti. 1865’te Washington’daki Ford’s Theater’de temsil seyrederken, aktör John Wilkes Booth’un kurşunlarına hedef olup yaşamını yitirdi. En güç koşullarda yüklendiği devlet başkanlığını en iyi biçimde sürdüren, halkın sevip beğendiği, liberal görüşlü, sağlam kişilikli ve insancıl bir devlet adamı olarak tarihe geçti.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir