Adolph Ochs Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Adolph Ochs Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Adolph Ochs; (d. 12 Mart 1858, Cincinnati, Ohio – ö. 8 Nisan 1935, Chattanooga, Tennessee, ABD), The New York Times’ı dünyanın en seçkin gazetelerinden biri durumuna getiren ABD’li yayımcıdır.

Kültürlü bir Yahudi ailesinin oğluydu. Knoxville’de (Tennessee) okula giderken gazete dağıtıcılığına başladı. 1872’de Knoxville’deki Chronicle’in basımevinde çırak, daha sonra Louisville’de (Kentucky) Courrier-Journal’da dizgici olarak çalıştı. 1877’de Chattanooga Dispatch’in kurulmasına yardımcı oldu. Temmuz 1878’de, batmak üzere olan Chattanooga Times’a ortak oldu ve bu gazeteyi Güney’in en seçkin yayın organlarından birine dönüştürdü. Associated Press ajansının Güney şubesini kurdu, 1891-94 arasında başkanlığını üstlendi. 1900’den sonra hiç aralık vermeden Associated Press’te yöneticilik yaptı.

Ochs 18 Ağustos 1896’da New York Times gazetesinin denetimini ele geçirdi. Sansasyon basınının en güçlü temsilcileriyle yarışmaya başladı. Başlangıçta para sıkıntısı çekmesine karşın, dürüstlüğe aykırı ya da zevksiz bulduğu reklamları almadı. Daha önce World ve Journal gibi daha sansasyonel gazeteleri alan okuyucular zamanla New York Times’a yöneldi. Kitap tanıtma ekleri yayımlamak ve resimleri rotogravür yoluyla basmak gibi yenilikler de getiren Ochs, ABD’ deki tek gazete indeksi olan The New York Times Index’i 1913’te yayımlamaya başladı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir