Agnes Arber Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Agnes Arber Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

; (d. 23 Şubat 1879, Londra – ö. 22 Mart 1960. Cambridge, İngiltere), bitkilerin, özellikle birçeneklilerin karşılaştırmalı anatomisi konusundaki çalışmalarıyla ünlü botanikçidir.

Londra Üniversitesi’ni 1899’da bitirdi, 1905’te doktorasını tamamladı. Ayrıca Cambridge’de yüksek lisans öğrenimi yaptı. 1909’da, Cambridge’de öğretmeni olan paleobotanikçi Edward Alexander Newell Arber’la evlendi. 1946’da, Royal Society’e üye kabul edilen ilk kadın oldu.

Arber’ın ilk ve belki de en çok okunan yapıtı, bitki konusunda 1470-1670 arasında çıkmış yayınların bir derlemesi olan Herbáis, Their Origin and Evolution dur (1912; Bitkiler, Oluşum ve Gelişimleri). Water Plants: A Study of Aquatic Angiosperms (1920; Su Bitkileri: Suda Yaşayan Kapalıtohumlular Üzerine Bir İnceleme), Monocotyledons: A Morphological Study (1925; Birçenekliler: Morfolojik Bir İnceleme) ve The Gramineae: A Study of Cereals, Bamboo and Grass (1934; Gramineae: Tahıllar, Bambular ve Otlar Üzerine Bir İnceleme) karşılaştırmalı anatomi konusundaki çalışmalarıdır. Daha sonraki yapıtları, Arber’ın felsefeye olan ilgisini yansıtır: The Natural Philosophy of Plant Form (1950; Bitki Biçimlerinin Doğal Felsefesi), The Mind and the Eye: A Study of the Biologist’s Standpoint (1954; Bilinç ve Göz: Biyologların Bakış Açısı Üzerine Bir İnceleme) ve The Manifold and the One (1957; Çeşitlilik ve Teklik).

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir