Ahmet Fehmi Işıklar Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Ahmet Fehmi Işıklar Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

; (d. 1941, Urfa), sendikacı, siyaset adamıdır.

ilkokulu ve sanat enstitüsünü Urfa’da bitirdi. 1958’de Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na (MKE) bağlı Kırıkkale Mühimmat Fabrikası’nda işçiliğe başladı. Aynı dönemde Kırıkkale Akşam Tekniker Okulu’nu bitirdi. Daha sonra Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı Bolu ve Muğla Orman İşletmeleri tamirhanelerinde teknisyen olarak çalıştı. 1966’da Muğla Metal İşçileri Şendikası’nın kurucuları arasında yer aldı. İki yıl sonra Türk-İş’e bağlı Metal-İş Federasyonu’nun genel sekreterliğine getirildi. 1973’te Bursa’dal|i Renault grevi sırasında federasyon yönetimiyle anlaşmazlığa düşerek Çağdaş Metal-İş’i kurdu. Genel başkanlığını üstlendiği Çağdaş Metal-İş’in 1976’da DISK’e bağlı Türkiye Maden-İş ile birleşmesinden sonra, Maden-İş genel başkan yardımcısı oldu. Aynı yıl DİSK yürütme kurulu üyeliğine getirildi. 1977’de DİSK’in 6. Genel Kurulu’nda genel sekreterliğe seçildi. 1980’deki 7. Genel Kurul sonrasında da bu görevi sürdürdü.

Siyasal çalışmalarını Cumhuriyet Halk Par-tisi’nde (CHP) sürdüren Işıklar, bir süre CHP İşçi Bürosunu yönetti. 12 Eylül 1980 harekâtından sonra tutuklandı ve hakkında DİSK yöneticileriyle birlikte Türk Ceza Kanunu’nun 146/1 maddesini ihlalden dava açıldı. Bu dava nedeniyle yaklaşık dört yıl tutuklu kaldıktan sonra salıverildi. Sosyal-demokrat Halkçı Partinin (SHP) III. Olağanüstü Kurultayı’nda (26-29 Haziran 1987) Parti Meclisi üyesi oldu. 29 Kasım 1987 genel seçimlerinde bu partiden Bursa milletvekili seçildi.

1990’da SHP’den ayrıldı ve Halkın Emek Partisi (HEP) kurucuları arasında yer aldı; bu partinin genel başkanlığına seçildi. Seçimlere katılma hakkı olmayan HEP’in yöneticileri SHP’ye katılarak bu partinin listesinden aday gösterilince, Işıklar da 20 Ekim 1991 seçimlerinde SHP’den Diyarbakır milletvekili seçildi; TBMM başkan yardımcılığına getirildi. HEP’in Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması üzerine, Işıklar’ın milletvekilliği düştü.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir