Aslen Nereli

Ahmet Hamdi Tanpınar Kısaca Hayatı

Ahmet Hamdi Tanpınar (23 HAziran 1901 – 24 Ocak 1962) XX. yüzyıl edebiyatımızın şair ve yazarlarındandır. İstanbul’ da doğdu; ilk ve orta öğrenimini çeşitli okullarda yaptıktan sonra Darülfünun (Üniversite) Edebiyat Fakültesi’ne girdi. Edebiyat profesörlerinden Yahya Kemal Beyatlı‘nın etkisiyle ilk şiirlerini yazmaya başladı. 1922’ de fakülteyi bitirdikten sonra yurdun birçok köşelerinde lise edebiyat öğretmeni olarak çalıştı. 1934’te İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde Estetik ve Sanat Tarihi derslerini okutmakla görevlendirildi. 1939’da Edebiyat Fakültesi Tanzimat ve sonrası Türk Edebiyatı profesörlüğüne yükseldi. 1943’te Maraş milletvekili oldu. Bir devre süren milletvekilliğinden sonra yeniden maarif mesleğine döndü.

Kısa sürelerle Millî Eğitim Bakanlığı müfettişliği, Güzel Sanatlar Akademisi’nde ikinci defa Sanat Tarihi ve Estetik öğretmenliği yaptı, 1950’de Edebiyat Fakültesindeki görevine döndü. Batı ülkelerine yaptığı bazı geziler dışında, ömrünün sonuna kadar kürsüsünün başında kaldı.

Edebiyat hayatına şiirle giren Ahmet Hamdi Tanpınar, sonradan hikaye, roman da yazmıştır. Yurt sevgisi, yurt konuları taşıyan şiirlerinde, kişiliğine özgü bir sembolizmin izlerine rastlanır. Hayal ve melodi havası anlamda hafif kapalılık onun belirli özelliklerindendir. Geçmiş özlemi, sezip ulaşamadığımız alemlere duyulan özlem, sevme, sevilme ihtiyacı Ahmet Hamdi Tanpınar’ın şiirlerinde sık sık rastlanan motiflerdir. Bu haller, nesirlerinde de, özellikle, hikayelerinde, romanlarında da görünür.

kaynak:nkfu

Exit mobile version