Alaattin Sonat 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi, Milliyetçi Hareket Partisi Niğde Bölgesi, 1’nci sıradan millet vekili adayıdır.

Alaattin Sonat 21.04.1972 yılında Niğde’nin Ulukışla ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Adana’da tamamlayıp, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdi. Yüksek Lisansını Hasan Kalyoncu Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamladı. 1995-2001 yılları arasında Türk Silahlı Kuvvetlerinin emrinde görev yapan Sonat, 2001 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerinden kendi isteği ile istifa ederek Etimesgut Belediye Başkanlığında göreve başladı. 2003-2009 yılları arasında İçişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü emrinde görev yaptı. 03.04.2009 tarihinde Etimesgut Belediye Başkan Yardımcısı olarak atandı. Aynı zamanda Etimesgut Belediyesi Encümen Başkan Vekili, Etimesgut Kent Konseyi Başkanı ve Etimesgut Belediye Spor Başkan Vekili görevlerini de yapan Sonat, Etimesgut’ta kurulan Niğdeliler Derneğinin kurucularından olup uzun yıllar dernek yöneticiliğinde bulunmuştur.
24 Haziran’da yapılacak 27. Dönem Milletvekilliği Genel Seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi Niğde Milletvekili Adayı olmak için Etimesgut Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden kendi isteği ile istifa eden Sonat evli ve 2 çocuk babasıdır.