Albert Bassermann Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Albert Bassermann Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

; (d. 7 Eylül 1867, Mannheim, Baden – ö. 15 Mayıs 1952, Zürich), tiyatro ve oyuncusudur. Ibsen’i Almancada en iyi yorumlayan sanatçılardan biri olarak tanınmıştır.

Mesleğe 1887’de Mannheim’da başladı ve çeşitli kentlerde Shakespeare, Schiller ve Goethe’nin oyunlarındaki karakter rolleriyle kendisini kabul ettirdi. 1890’dan 1895’e değin Meiningen saray tiyatrosunda oynadı. 1889’da Berlin’de Otto Brahm’a katıldı ve bir Ibsen yorumcusu olarak ün yaptı.

1909’dan 1915’e değin Max Reinhardt’ın topluluğunda sahneye çıktı. I. Dünya Savaşı sonrasında klasikleri dışavurumcu bir yorumla sahneleyen Leopold Jessner’in yapımlarında oynadı. 1933’te Nazi rejimini protesto etmek amacıyla Almanya’yı terk etti. 1938’de ABD’ye giderek Hollywood’ da çeşitli filmlerde rol aldı. 1946’da Avrupa’ya döndü ve repertuvarında Ibsen’in Hortlaklar ve Schiller’in Wilhelm Tell oyunlarının da bulunduğu kendi topluluğuyla turnelere çıktı. Canlandırdığı karakterleri sonsuz bir özenle en ince ayrıntılara kadar değerlendirmesiyle ün kazanmış, çoğunlukla geleneklerin dışına taşarak oynadığı rollere kendi damgasını vurmuştur.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir