Albert Einstein Kısaca Hayatı

Albert Einstein Kısaca Hayatı

Albert Einstein
; (d. 14 Mart 1879 – ö. 18 Nisan 1955)

Pek çok kişi tarafından 20. yüzyılın en önemli ve en zeki bilim insanı olarak kabul edilen Albert Einstein Münih’te yetişti, okuldan sıkılıp keman çalmaktan zevk aldı ve kendi kendine fizik öğrendi.

1905’te İsviçre’de patent bürosunda çalışırken bilim dünyasını dört devrimci tez yayınlayarak sarstı. Bunların arasında kendisine 1921 ‘de Nobel Ödülü kazandıracak olan ışığın bir parçacıklar akışı gibi davranmasının açıklanması ve daha sonra bilim insanlarının nükleer enerjiyi yaratmalarına imkan verecek olan Özel Rölativite Kuramı vardı. Einstein 1916’da Genel Rölativite Kuramı ile yeni yer çekimi kuramı geliştirdi ve nesnelerin uzay ve zamanda nasıl büküldüklerini tanımladı. Bu astronomide pek çok ilerlemeye ve kara deliklerin keşfine yol açmıştır.

1933’te Amerika’ya göç eden Albert Einstein savaşa karşıtıydı ve uluslararası silahsızlanmayı savunuyordu. Yahudiler için bir yurdun da savunucusu olan Albert Einstein yine de bu konuya oldukça temkinli yaklaşıyor ve 1952’de İsrail cumhurbaşkanı olma teklifini ise durumun uygun olmadığına hükmederek reddediyor.

Gümüzde Albert Einstein bilim insanları için hala bir ikon ve ilham verici bir portredir. Albert Einstein’ın öne sürdüğü teoriler ile birlikte insanoğlu gelişimini hızla hala sürdürmektedir.

Başlıca : Özel ve Genel Rölativite Kuramlarını geliştirdi 1905-1916

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir