Aleksey Fyodoroviç Orlov Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Aleksey Fyodoroviç Orlov Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Aleksey Fyodoroviç Orlov; (d. 19 Ekim 1786, Moskova – ö. 21 Mayıs 1861, Petersburg), Çar I. Nikolay (hd 1825-55) ve II. Aleksandr’a (hd 1855-81) iç ve dış golitika konularında danışmanlık yapan Rus subay ve devlet adamıdır.

II. Yekaterina’nın sevgilisi Grigori Grigoryeviç Orlov’un yeğeni ve Kont Fyodor Grigoryeviç’in evlilik dışı oğluydu. Yekaterina’nın gözetimi altında yetişti. 1804’te orduya girdi ve Napoléon Savaşları (1800-15) sırasında, Rusya’nın 1805’ten sonraki bütün seferlerine katıldı. Birçok Rus subayının benimsediği radikal görüşlere karşı çıkan Orlov, 1825’te anayasal bir yönetim kurmayı amaçlayan Dekabristlerin başlattığı ayaklanmanın bastırılmasında görev aldı. Bu başarısı karşılığında Nikolay tarafından kont yapıldı.

Daha sonra Osmanlı-Rus Savaşı‘na (1828-29) katıldı ve korgeneralliğe yükseldi. 1829’da Edirne Antlaşması‘nı imzalayan Rus heyetine başkanlık etti. Polonya’da 1830-31’de başlayan ayaklanmanın bastırılmasına katıldı. 1833’te Rusya’nın Karadeniz’deki donanmasının komutanlığına getirildi ve aynı zamanda büyükelçi olarak Osmanlı Devleti’ne gönderildi. Aynı yıl, Osmanlı Devleti ile Hünkâr İskelesi Antlaşması‘nı imzaladı. Bir süre sonra I. Nikolay’ ın en güvendiği danışmanlarından biri olan Orlov 1839-42 arasında köylülerin yaşam koşullarını düzeltecek bazı reformların yapılmasını öneren gizli bir komitede görev aldı ve zamanının büyük bölümünü çarla geçirerek iç ve dış politikaların belirlenmesinde önemli rol oynamaya başladı. 1854’te, Kırım Savaşı‘nın (1853-56) başlamasından sonra Nikolay tarafından savaşta Avusturya’nın tarafsız kalmasını sağlamak için Viyana’ya gönderildi. Ama, bu görevde başarılı olamadı ve savaştan sonra Paris Antlaşması (1856) görüşmelerini yürüttü. Rusya’ya döndükten sonra, Çar II. Aleksandr tarafından prens yapıldı; ayrıca hem Devlet Konseyi’nin, hem de Bakanlar Kurulu’nun başkanlığına getirildi. 1858’de serilere özgürlük tanınmasıyla ilgili sorunları inceleyen bir komitenin başkanlığını üstlendi. Tutucu görüşleriyle tanınan Orlov, bütün çabalarına karşın, ölümünden birkaç ay önce serfliğin kaldırılmasına engel olamadı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir