Site icon Aslen Nereli

Aleksey Grigoryeviç Orlov Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Aleksey Grigoryeviç Orlov; (d. 5 Ekim 1737, Lyutkino, Tver [sonradan Kalinin]– ö. 6 Ocak 1808, Moskova, Rusya), II. Yekaterina’nın tahta geçmesini sağlayan darbede önemli rol oynayan Rus komutandır.

1749’da orduya katıldı. 1760’larda Çar III. Petro’nun karısı Yekaterina’nın âşığı olan ağabeyi Grigori Grigoryeviç Orlov’a danışmanlık yaptı. Temmuz 1762’de ağabeyi ile birlikte bir darbe düzenleyerek Petro’yu tahttan indirip yerine Yekaterina’yı geçirdi. Darbeden hemen sonra tümgeneral yapılan Orlov, Osmanlı-Rus Savaşı (1768-74) sırasında Rus donanmasının komutanlığına getirildi (1769). Rus donanmasının 6 Temmuz 1770’te Çeşme yakınlarında kazandığı zaferde payı olmamakla birlikte, Petersburg’da bir kahraman gibi karşılandı ve Çeşmenski Kontu unvanıyla ödüllendirildi.

Savaştan sonra, taht üzerinde hak iddia eden Yelizaveta Alekseyevna Tarakanova’ yı tutuklayarak Petersburg yakınlarındaki Şlisselburg Kalesi’ne hapsettirdi (1775). Aynı yıl ordudaki görevinden istifa etti ve Lyutkino’daki malikanesine çekildi. Yekaterina’dan sonra tahta çıkan İmparator I. Pavel (hd 1796-1801) tarafından Petersburg’a çağrılarak, darbeden sonra gözaltında öldürülen III. Petro’nun cesedinin St. Pyotr ve St. Pavel Katedrali’ne taşınması sırasında düzenlenen törende III. Petro’nun tacını taşımak zorunda bırakıldı.

kaynak:nkfu

Exit mobile version