Alexander Parkes Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Alexander Parkes Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Alexander ParkesAlexander Parkes (d. 29 Aralık 1813, Birmingham, Warwickshire – ö. 29 Haziran 1890, West Dulwich, Londra yakınları, İngiltere), çeşitli sanayi süreçleri ve malzemeleri geliştiren İngiliz kimyacı ve mucit. Daha çok metalürji alanında çalışan Parkes metal alaşımlarına az miktarda fosfor katıldığında, malzemelerin dayanımlarının arttığını ilk bulanlardan birisidir.

En önemli buluşu ise 1850’de geliştirdiği kurşundan gümüş özütleme işlemidir. Parkes işlemi olarak bilinen bu yöntemde kurşuna çinko katılır ve birlikte eritilir. Bu eriyik karıştırıldığında, erimiş olan çinko kurşunun içindeki gümüşle ve eğer varsa ortamdaki altın, bakır ve nikelle de tepkimeye girerek bileşikler oluşturur. Kurşundan daha hafif olan bu çinko bileşikleri, malzemenin yüzeyinde, alaşım soğuduğunda kolayca alınabilen bir kabuk oluşturur.

Alexander Parkes’in bir başka önemli buluşu da 1841’de geliştirdiği kauçuğu soğukta kükürtle sertleştirme işlemidir. Bu yöntemle daha sonraları kauçuk çözeltisi ve karbon disülfürden su geçirmez kumaşlar yapıldı.

Alexander Parkes ayrıca 1855’te kloroform ve hintyağı karışımından esnek ve dayanıklı bir malzeme üretti; bu buluş ilk plastik türlerinden biri olan selüloitin geliştirilmesini olanaklı kıldı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir