Alexander von Humboldt Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında (Kısaca)

Alexander von Humboldt Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında (Kısaca)

Alexander von Humboldt (14 Eylül 1769, Berlin, Almanya – 6 Mayıs 1859, Berlin, Almanya)

Ünlü bir Alman bilgini, coğrafya kaşifidir. Frankfurt, Berlin ve Gottingen üniversitelerinde tabiat öğrenimini tamamladıktan sonra, daha 21 yaşındayken ilk kitabını yayınladı. Bir yandan tabiat bilgisi, madencilik üzerinde çalışırken bir yandan da coğrafya incelemelerine merak sarmıştı, Bu arada, Alp Dağları’nda yeni keşifler yaptı.

Humboldt, 1799’da, Amie Bonpland adında bir Fransız arkadaşı ile birlikte, Güney Amerika’da bir keşif yolculuğuna çıktı. Venezuela, Kolombiya, Ekvator, Peru, Meksika ve Küba’da beş yıl dolaşarak birçok yerleri keşfetti. Avrupa’ya döndükten sonra yıllarca Paris’te kaldı, kimya üzerinde incelemelerde bulundu. 1829’da Çar Nikolay’ın daveti üzerine, Rusya’ya gitti. Humboldt, Ural Dağları’n da elmas bulunacağını umuyordu. Araştırmaları sonunda gerçekten bu dağlarda zengin elmas yatakları buldu.

Humboldt Almanya’ya döndükten sonra, «Kıtanın Coğrafyası» adındaki eserini yazdı. Bu eserinde Avrupa’nın coğrafyasını incelemiş, kıta hakkında birçok yeni bilgiler vermiştir. 1845’ten ölümüne kadar da «Evren» adındaki eserini hazırladı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir