Alexander von Humboldt Hayatı

Alexander von Humboldt Hayatı

Alexander von Humboldt

Alexander von Humboldt; (d. 14 Eylül 1769, Berlin – ö. 6 Mayıs 1859, Berlin), fiziksel coğrafya ve biyocoğrafyanın klasik döneminin (bugün bu bilim dalları yer bilimleri ile ekolojinin kapsamı içindedir) önde gelen bilim adamlarından Alman doğabilimci ve kâşiftir. Kosmos (Evren) adlı yapıtıyla bilimin geniş halk kitleleri arasında yaygınlaşmasına önemli katkıda bulunmuştur. Güney Amerika’nın batı kıyısı açıklarındaki Humboldt Akıntısı (bugün Peru Akıntısı) adını ondan almıştır.

Gençliği. Humboldt, II. Friedrich’in (Büyük) ordusunda görev yapan bir subayın oğluydu. Annesi, XIV. Louis’nin 1685’te Huguenot’ların (Fransız Protestanları) dinsel özgürlüklerini kaldırması üzerine Fransa’yı terk eden bir aileden geliyordu. Alexander ve kardeşi Wilhelm’i, babalarının 1779’da ölmesinden sonra, katı bir Kalvenci ve sert bir kadın olan anneleri yetiştirdi. Yüksek kamu görevlerine gelmelerini istediği için onlara klasik kültür, yabancı dil ve matematiğin yanı sıra siyasal tarih ve ekonomi dersleri de aldırdı. Sık sık hastalanan bir çocuk olan Alexander, başlangıçta tembel bir öğrenciydi. Oldukça huzursuz olduğu bu dönemde orduya katılmayı düşünüyor, dersleri de ancak ailesinin baskısıyla izliyordu. 1787’de Frankfurt an der Oder Üniversitesi’nde bir yıl iktisat okudu, ertesi yıl Berlin’e geçerek bir süre mühendislik öğrenimi gördü. Bu sırada botaniğe karşı büyük bir ilgi duymaya başladı. Çevreden bitki örnekleri topladı ve bunları sınıflandırmayı öğrendi. Ama Brandenburg bölgesinin bitki örtüsü tutkulu bir botanikçiyi doyurucu çeşitlilikte değildi; Humboldt Avrupa dışındaki ülkelere geziler yapmayı düşlemeye başladı.

1789-90 yıllarında Göttingen Üniversitesi’nde mineraloji ve jeoloji dersleri aldıktan sonra bu alanlarda daha kapsamlı bir öğrenim görmeye karar verdi ve bu amaçla Freiberg’deki Madencilik Okulu’na yazıldı. 1766’da kurulmuş olan bu okul, kendi alanındaki ilk kurumdu ve henüz çok yeni olmasına karşın uluslararası bir ün kazanmıştı. Humboldt burada, şaşılacak derecedeki güçlü belleğinin ve bilgiye karşı duyduğu sonsuz açlığın desteğiyle inanılmaz bir çalışma temposuna girdi. Yaşamı boyunca sürdüreceği bilimsel gezilere de bu dönemde başladı; 1790’da Hollanda, İngiltere ve Fransa’yı dolaştı.

İki yıllık yoğun bir öğrenimden sonra 1792’de diploma almadan Freiberg’den ayrıldı. Bir ay sonra, Prusya Madencilik Dairesi’nce Ansbach-Bayreuth bölgesinde, Fichtel Dağlarındaki maden ocaklarında görevlendirildi. Burada bir güvenlik lambası geliştirdi ve kendi parasal kaynaklarıyla genç madenciler için bir teknik okul kurdu. Ama gene de, madenciliği kendisi için bir meslek olarak düşünmüyordu.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir