Alfred Hitchcock İle İlgili Bilgi

Alfred Hitchcock İle İlgili Bilgi

Alfred Hitchcock

Gerilim ustası Hitchcock “Thriller” türünü mükemmelleştirdi. Gizemli mizah anlayışıyla olduğu kadar stilistik ve teknik yeniliklerle de kendine özgü film tipini yarattı.

Bir manavın üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelen Hitchcock, Londra’nın işçi mahallesi East End’de büyüdü. Ailesi katolik olduğundan çocuğu bir Cizvit okuluna gönderdi ama o, bir reklamcılık şirketinde çizer olmak için okulunu 14 yaşında bıraktı.

1920-26: Çıraklık Yılları Hitchcock’a verilen ilk film çalışması “her işe koşturulan delikanlı” niteliğindeydi. Sessiz filmlere ara yazılar yazmakla başlayan genç, ardından reji asistanlığı, dekoratörlük ve senaryo yazarlığı yaptı. Almanya’da bulunduğu bir sırada Berlin’de Ufa Stüdyolarında çalıştı ve 1925’te Münih’te Emalka Stüdyolarında The Pleasure Garden adlı ilk filmini çekti. 1926’da kurgucu ve senaryo yazan Alma Lucy Reville ile evlenen Hitchcock, bir kız çocuğu babasıdır.

1927-39: Gerilim Filmleriyle Başarıyı Yakalaması Londra’ya dönünce Hitchcock gizemli bir çocuk katilini konu alan The Lodger (Kiracı, 1927) adlı filmiyle bir gecede şöhret oldu. Oldukça zayıf bir romandan uyarlanan bu göz kamaştırıcı yapıt, seyirciler tarafından soluk soluğa izlenen gerilimli anları içeriyordu ve daha sonraki filmlerinin çoğunda uygulayacağı temel motifin habercisiydi. Figüran bulmakta güçlük çeken yönetmen, bizzat küçük yan rollerde gözüküyordu. Bu gereksinimden, sonraki filmlerinin çoğunda sürdüreceği bir alışkanlık doğdu. 20’li yılların sonunda kendine sağlam bir yer edinen sesli sinemanın gerektirdiği ses çalışmalarıyla bir sorunu olmadığını, Hitchcock ilk defa 1929’da çevirdiği Blackmail (Şantaj) filmiyle kanıtladı. Hitchcock bu filminde bir karabasan yoğunluğuyla sunduğu takip avı motifini de ilk kez kullandı. Suçsuz bir yurttaşın bir casusluk şebekesinin atış hattına düştüğü The Thirtynine Steps (39 Basamak, 1935) adlı başyapıtında takip avı süreklilik kazandı. Hitchcock’un filmleri için tipik olan sempatik, çekici, biraz beceriksiz ama gerektiğinde enerjik olabilen kahramanı Robert Donat canlandırdı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir