Alfred Nobel Hayatı ve İcatları

Alfred Nobel Hayatı ve İcatları

Alfred Nobel

Alfred Nobel; (d. 21 Ekim 1833, Stockholm, İsveç – ö. 10 Aralık 1896, San Remo, İtalya), dinamiti ve daha güçlü başka patlayıcı maddeleri geliştiren İsveçli kimyacı, mühendis ve sanayicidir. Ayrıca Nobel ödüllerini dağıtan vakfın kurucusudur.

1842’de ailesi ile birlikte Petersburg’a yerleşen Nobel özel öğretmenlerce eğitildi. İngilizce, Fransızca, Almanca ve Rusça öğrendi, bu arada kimyaya özel bir ilgi duydu. 1850’de Paris’te bir yıl kimya öğrenimi gördükten sonra ABD’ye giderek burada dört yıl kadar, “Monitor” zırhlısının yapımcısı olan John Ericsson’un yanında çalıştı. Daha sonra Petersburg’a dönerek babasının fabrikasında çalışmaya başladı, ama fabrika 1859’da iflas etti.

Bunun üzerine İsveç’e dönen Nobel, sıvı bir patlayıcı olan nitrogliserin imalatına başladı. Ama kısa bir süre sonra 1864’te fabrikadaki bir patlama sonucunda en küçük kardeşi Emil ile birlikte dört kişi öldü ve İsveç hükümeti fabrikayı yeniden kurmasına izin vermedi. Bunun üzerine Nobel araştırmalarını bir mavnada sürdürdü ve nitrogliserinin üretimi sırasında ortaya çıkan tehlikeleri azaltmaya çalıştı. Bir rastlantı sonucunda silisli, geçirgen bir toprak olan kizelgurun (diyatome toprağı) nitrogliserini tümüyle soğurduğunu ve bu karışımın güvenli biçimde taşınabildiğim buldu. Böylece dinamit ile bunun patlatılması için gerekli olan kapsülü geliştirdi. Nobel 1867’de İngiltere’den, 1869’da da ABD’den buluşunun patentini aldı. Deneylerini sürdürerek daha güçlü bir patlayıcı olan ve patentini 1876’da aldığı dinamit lokumunu geliştirdi. Yaklaşık 10 yıl sonra da “balistit” adını verdiği ilk nitrogliserinli dumansız barutu buldu.

Dünyadaki pek çok patlayıcı fabrikasının hisselerinin ve Rusya’nın Bakû bölgesindeki petrol yataklarının sahibi olan Nobel, bu büyük servetini Nobel ödülleri olarak dağıtılmak üzere Nobel Vakfı’na bağışladı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir