Alfred Nobel Hayatı

Alfred Nobel Hayatı

Alfred Nobel

Alfred Bernhard Nobel, İsveçli kimyacı (Stockholm 1833 – San Remo 1896). Petersburg’ta babasının yanında yetişti. Paris’te (1850-1851) kimya öğrenimi gördü. İşleri bozulan babasının ardından İsveç’e gitti. Helenborg’da nitrogliserin üretimi üzerine çalışan babasının araştırmalarına katıldı (nitrogliserin, 1847’de İtalyan kimyacı Ascanio Sobrero tarafından üretilmesine karşın, dış etkenlere aşın duyarlı bu sıvının endüstride kullanılma olanağı bulunamamıştı).

1859-1861 arasında babasının nitrogliserin üretimine, patlamanın denetim altına alınmasını sağlayan barut yüklü bir fünye yaparak katıldı. 1864’te Helenborg’daki laboratuvarda meydana gelen patlamanın kardeşiyle birlikte beş kişinin ölümüne yol açması, fabrikanın hükümet tarafından kapatılmasına yol açtı.

Bu olaydan sonra da çalışmalarını yılmadan sürdürerek üç bölüm nitrogliserin bir bölüm gözenekli maddeye emdirmeyi düşünerek sıvı nitrogliserinden daha kullanışlı ve daha az tehlikeli bir patlayıcı karışımı bularak dinamit barutu adını verdi. Bu buluşu, işlerinin gelişmesine neden oldu. 1865’te önce İsveç, Almanya ve Norveç’te, bir yıl sonra da ABD’de fabrikalar kurdu. On yıl içinde Avrupa ve ABD’nin çeşitli kentlerinde birçok fabrikanın ve Rusya’da Bakü bölgesinde bulunan iki petrol yatağının sahibi olarak kısa sürede servet kazandı.

Alfred Nobel Sözleri

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir