Ali Rıza Bozkurt kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Ali Rıza Bozkurt kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

20′den fazla ülkede yatırımları olan, Amerika’da kendisinden ‘Müthiş Türk‘ sıfatıyla bahsedilen iş adamıdır. Ali Rıza Bozkurt, ‘Global İşadamı’ kimliğinin yanı sıra Amerika ve Türkiye ekonomisi üzerine yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitaplarla da tanınıyor.

aslennereli.com

Ali Rıza Bozkurt, 1942 yılında Sivas‘ın Kangal ilçesine bağlı Mamaş köyünde doğmuştur. Annesi Merik Meryem, Babası jandarma Astsubayı Abbas Bozkurt’dur. Çocukluk yıllarında amcası Revani Bozkurt’dan bağlama çalmayı öğrendi. Köyünde liseyi bitiren iki kişiden biridir. (İTÜ) İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden Yüksek İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu.

58 yaşında yeniden okuma ihtiyacı duydu ve Harvard Üniversitesi’ne bağlı Kennedy School Of Goverment’a başladı.

Ankara Kavaklıdere’de bir evi vardır. İstanbul‘a geldiği zamanlar muhteşem Boğaziçi manzaralı bir yalısı var, orada oturuyor. Ama aslında Los Angeles, Hollywod‘daki evinde oturuyor. Annesi Meryem Bozkurt adına Ankara’da “Merik Meryem Bozkurt Sinema ve Sanat Vakfı” adı ile bir vakıf kurmuştur.

1981 yılında kızlarının tahsili için Amerika‘ya yerleşti. Amerikan vatandaşlığıyla birlikte başarı, para, şöhret birlikte geldi. Ve kamuoyu onu Amerikan rüyasını gerçekleştiren ‘Müthiş Türk’ olarak tanıdı. 1989 yılında Kuveyt‘te dünyanın en büyük işini almıştı. 1991 yılında 1. Körfez Savaşı’nda Saddam Hüseyin‘in askerleri tarafından esir alındı. Canlı kalkan olarak kullanıldı. Ardından Kuveyt’in işgali ile bu iş iptal oldu. Suudi Arabistan‘da Mekke tünellerini yapan firmanın sahibidir.

Ali Rıza Bozkurt, 20′den fazla ülkede inşaattan madene, petrolden ticarete kadar çeşitli alanlarda yatırım yapıyor. Ali Rıza Bozkurt, işadamlığının yanı sıra 18 yıldır Amerikan siyasetinin içinde. Amerikan Başkanı George W. Bush’un seçim kampanyasını yürüten ekibin içinde yer alan Bozkurt’un, 2008′de yapılan seçimlerde Amerikan Kongre üyeliğine seçilmek için aday olmuştu.

Amerikan vatandaşlığına geçen ve 20′den fazla ülkede yatırımları olan, Amerika’da kendisinden ‘Müthiş Türk’ sıfatıyla bahsedilen iş adamıdır. Ali Rıza Bozkurt, ‘Global İşadamı’ kimliğinin yanı sıra Amerika ve Türkiye ekonomisi üzerine yaptığı çalışmalar ve yazdığı kitaplarla da tanınıyor. Onun Türkiye için önemi ise, başta Amerika olmak üzere Türkiye lehine yaptığı çalışmalar oluyor. Ali Rıza Bozkurt, Türkiye’nin Amerika’daki lobi faaliyetlerinde önemli rol oynarken Californiya’da kabul edilen Ermeni Soykırım Tasarısı’nın New Jersey Senatosu’nda reddedilmesini sağlayarak, Türkiye için aktif görev alabileceğini de göstermiş oldu.

Ali Rıza Bozkurt, amcasının kızı Perihan Bozkurt ile evlidir. Tanyeli Bozkurt, Banu ve Gülsün adında 3 kızı vardır.

Ali rıza bozkurt, 27 Kasım 2018 tarihinde kanser nedeni ile Amerika’da tedavi gördüğü hastanede öldü.

Kitapları :
– İşsize İş Reformu
– Bağımsız Basın Özgürlüğü
– Avrupa Birliği’ne Katılmaya Direnç
– Otoriter Yönetim, İslam, Avrupa Birliği ve Liberalizm Kavşağı
– Anayasa ve Demokratik Ülkelerle Kıyaslama
– Türkiye’de Din ve Devlet
– Türkiye’deki Başkanlık, Yarı Başkanlık ve Parlamenter Sistem Tartışmaları
– Türkiye’de Sivil – Asker İlişkileri
– Gelişmekte Olan Demokrasilerde Partiler ve Parti Liderleri
– Gelişmekte Olan Demokrasilerde ve Türkiye’de Yolsuzluk.

Kaynak:Biyografi.info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir