Alican Değer Kimdir?

Alican Değer Kimdir?

Alican Değer… 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Basın yayın Yüksek Okulu’nda öğrenci iken önce Hürriyet Gazetesi sonra ise Güneş Gazetesi istihbarat Servisi’nde stajyer olarak mesleğe başladı. Gece ve polis muhabirliği yaptı. Mesleğin kaderi gereği iki yıl süren staj süresince hiç maaş almadı.

1987 yılında Dinç Bilgin ve Ercan Arıklı tarafından çıkarılan “Söz Gazetesi”ne geçti. Bu sayede “Kadro”suna kavuştu. Büyük iddialarla yola çıkan Gazete, sadece 108 gün sonra kapanınca Güneş Gazetesi’ne döndü.

Türkiye’nin ilk çevre muhabiri oldu. 2 yıl boyunca, kurşunsuz benzin kullanımından, sulak alanların korunmasına kadar geniş bir yelpazede “Çevre” bilincinin yayılması için çaba gösterdi.

Asil Nadir’in sıkıntıya girip Gazete’nin kapanması üzerine Nokta Dergisi’ne çevre sayfaları hazırladı. Nokta’nın dışında aynı grup tarafından çıkarılan Tomorrow ve Turkuaz dergilerini hazırladı, yayın koordinatörlüklerini yaptı.

İki yıl dergicilik yaptıktan sonra askere gitti. Dönüşünde çıkma hazırlıkları yapan Yeni Yüzyıl Gazetesi’nde çevre muhabiri olarak işe başladı.

Yeni Yüzyıl sonrası Radikal Gazetesi’ne başlamak için el sıkıştı. Ancak Aydın Doğan ile Dinç Bilgin’in ünlü “Kartel” anlaşmasına takıldı. Başlayamadı. Hülle yaptı. Çalışmadığı halde rica ile bir ay Nokta Dergisi’nin künyesinde yer aldı. Bu sayede Kanal D Haber Merkezi’nde işbaşı yaptı.

Televizyonda Yurt Haber şefliği, sabah ve gece programları editörlüğü yaptı. Bir süre sonra Haber Müdürü oldu. 6 yıl bu görevleri sürdürdü. Bu sırada on binlerce habere ve haber bültenine imza attı. Bir yıl ara ile dünyanın en büyük Televizyon festivali olan New York Festivals’den ödül alan 2 haberin hazırlanması sırasında haber Merkezi’nin mutfağındaydı.

2002 yılında Haber müdürü olarak Show Tv’ye transfer oldu. 2003 yılında Show Tv Haber Genel yayın Yönetmenliği ve Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini üstlendi. 2008 yılına kadar bu görevi sürdürdü. Show Tv’den geçen 6 yılın sonunda ayrıldı. 2008 yılının ortalarında bir prodüksiyon şirketi kurdu. Birçok ulusal kanala programlar üretti. Binlerce bölümlük televizyon prodüksiyonu yaptı. Yeni Birlik Gazetesi’nin kuruluşunda yer aldı. Sürekli Sarı Basın Kartı sahibi olan Alican Değer Gazete’nin kuruluşundan itibaren haftanın 5 günü köşe yazısı yazıyor.

Kaynakça: gazete oku

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir