Alicia Alonso Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Alicia Alonso Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

; (d. 21 Aralık 1921, Havana), Küba Ulusal Balesi’ nin kurucularından ve klasik balenin tanınmış yorumcularından Kübalı ve bale yönetmenidir.

Havana’da başladığı bale eğitimini New York’ta Vilzak-Schollar Bale Okulumda ve Amerikan Bale Okulu’nda sürdürdü. Bir süre Broadway müzikallerinde dans ettikten sonra 1941’de Bale Tiyatrosu topluluğuna (1975’ten sonra Amerikan Bale Tiyatrosu) katıldı. Ayrıca Havana Pro-Arte Müzik Topluluğu’nda da dans etti Bu sırada, tüm yaşamı boyunca etkisinde kalacağı görme bozukluğu yüzünden dansa bir süre ara verdi. 1943’te yeniden Bale Tiyatrosu’nda dans etmeye başladı ve 1948’de Havana’da, o sıradaki kocası, bale yönetmeni ve dansçı Fernando Alonso ile birlikte kendi bale topluluğunu oluşturdu. Daha sonra da bu topluluğa bağlı bir bale okulu kurdu. 1959’da Küba Ulusal Balesi adını alan bu toplulukta aynı yıl başbalerin ve bale yönetmeni oldu.

Alonso, Rus klasik bale okulundan başka ABD’deki yeni-klasik okulun da etkisinde katışıksız bir klasik üslup geliştirmiştir. Giselle de (1966) içinde olmak üzere birçok klasik balenin yanı sıra çağdaş bale yapıtlarındaki yorumlarıyla da büyük bir başarı kazanmış ve balet İgor Yuskeviç ile başarılı bir çift oluşturmuştur. En ünlü yorumlarından biri Alberto Alfonso’nun Carmen Suite’indeki (1967) Carmen rolüdür. Rol aldığı öteki yapıtlar arasında Balanchine’in Theme and Variations (1947), Alberto Alonso’nun Romeo and Juliet (1946) ve A. Mendez’in Nous nous verrons hier soir (1971) adlı yapıtları vardır. Ayrıca koreografi çalışmaları da olan Alonso, Fransız koreograf Jules Perrot’nun Pas de Quatre (1845) adlı yapıtını 1970’te yeniden düzenleyerek sahnelemiştir. Alonso’nun aldığı ödüller arasında Carlos Mendez de Cespedes Madalyası (1947), Dance Magazine ödülü (1958), Paris Kenti Madalyası (1966) ve Pavlova Ödülü (1966) vardır. Alonso ,1983’te topluluğu ile birlikte Uluslararası İstanbul Festivali’ne katılmıştır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir