Alpay Tuğlu Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Alpay Tuğlu Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Alpay Tuğlu 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi İstanbul 1. Bölge Bölgesi,28’nci sıradan millet vekili adayıdır.

TBMM’nin ilk milletvekili şehitleri olan, yol arkadaşı Trabzon Milletvekili Eyyüpzade İzzet Bey ile beraber mazbatalarını aldıktan sonra eşkiyalar ve ermeni çeteleri tarafından 2 Mayıs 1920 tarihinde hunharca katledildiği tahmin edilen Gümüşhane Milletvekili, Alemdarzade Ziya Tuğlu’nun torunlarından olan Alpay Tuğlu, 1951 Yılında Gümüşhane’nin Kelkit ilçesinde doğdu.
Ailesi, 1954 Yılında İstanbul Florya’ya taşındı. Şenlik Köy İlk Okulu, Yeşilköy Orta Okulu, Bakırköy Lisesi’nden mezun olarak İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümünü bitirdi. Üç yıl Fenerbahçe Genç Takımında amatör olarak 3 yılda Erzurum Spor, Davutpaşa ve Üsküdar Anadolu’da profesyonel olarak futbol oynadı.

1975 yılında Denizcilik Bankasına İşçi olarak girdi. Çalıştığı iş yerinde bir hırsızlığı açığa çıkardığı için 1980 yılında tayini Tatvan’a çıkartıldı. itiraz etti. Haksızlığını ispat ederek eski iş yerine dönmeye hak kazandı. Fakat askerliğini yaptıktan sonra iş yerine dönmeyerek 1982 yılında Fotoğraf Stüdyosu açtı. Çalıştığı dönem içerisinde bir temel örgüt kurarak işçi mücadelesinde arkadaşları ile birlikte büyük bir başarıya imza attı. Üç arkadaştan bir tanesi Likat İş Genel Başkanlığına kadar yükseldi. Bu günkü Vatan Partisi saflarına katılarak 1989 maden İşçilerinin büyük bahar eylemlerine önderlik etti.

1970 yılında Üsküdar’a taşındı. Fotoğraf çekmeye altı yıl yöneticilik yaptığı Üsküdar Halk Evi’nde başladı. Üniversite de resim bölümünde okumasına rağmen fotoğraf çekme merakı daha ağır bastı. 1975 Yılında evlendi. Şu anda bir kızı ve bir oğlu var. 1970 ile 1980 arası tüm gençlik hareketlerini ve bir mayısları çekti. 1978 Yılında T.İ.K.P ÜSKÜDAR İlçe Başkanlığı yaptı. 1979 yılında mezun oldu. 1982 yılında açtığı fotoğraf stüdyosunu 2007 yılına kadar sürdürdü. Fotoğraf çekmesindeki ana amaç mücadele eden insan fotoğrafı çekmekti. Örgütlü mücadeleyi tercih etti. 1978 yılında TİKP üyesi oldu. Üsküdar da iki dönem Beykoz da bir dönem başkanlık yaptı. Sosyalist Partinin kurucu üyesi oldu. Kadıköy’de ilçe yöneticilikleri ve mahalle temsilcilikleri yaptı. Aydınlık Gazetesi ve İki Bine Doğru dergisinde yıllarca gönüllü olarak foto muhabirliği yaptı. Şu anda Vatan Partisi İstanbul İl Örgütü Yöneticiliği yapıyor. 1978 yılından bu yana bu günkü Vatan Partisinin mücadele fotoğraflarını ve önemli toplumsal mücadeleleri çekmeye çalıştı. Fotoğrafları sadece belgesel nitelikli değil sanatsal olmasına da dikkat etti.

Partili sanatçı olmasının daha özgürce sanat faaliyetini yapacağına inandı. Bu konuda kırk yıl hiç sapması olmadı. Bir çok sergi açtı. Açtığı sergilerin hemen hemen hepsi toplumsal konulu ve parti mücadelesini anlatıyordu. 1975 Yıllarında inandığı örgütlü mücadele ve sanatını da bu yönde ifade etme anlayışı bu güne kadar sarsılmadan devam etti. Çektiği fotoğraflar sürekli olarak düzen tarafından baskı altına alınmaya çalışıldı.

Kaynakça: tgrthaber

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir