Álvaro Obregón Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Álvaro Obregón Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Álvaro Obregón; (d. 19 Şubat 1880, Alamos – ö. 17 Temmuz 1928, México, Meksika), Meksikalı asker ve devlet adamıdır. On yıl süren bir iç savaşın ardından başkan olmuş ve bu görevi sırasında ülkede barış ve istikrarı yeniden sağlamıştır.

Okula kısa bir süre devam edebildi. 1910’da diktatör Porfirio Diaz’a karşı başlatılan ayaklanmaya katılmadıysa da, Diaz’ı devirerek devlet başkanı olan Francisco Madero’yu destekledi. 1912’de Pascual Orozco’nun Madero’ya karşı başlattığı ayaklanmayı bastıran bir grup gönüllüye önderlik etti. Şubat 1913’te Madero’yu öldürterek yönetimi ele geçiren Victoriano Huerta’ya karşı Venustiano Carranza’yla ittifak kurdu. Huerta’nın birliklerini yenilgiye uğratarak 15 Ağustos 1914’te México’yu ele geçirdi.

Pancho Villa ve Emiliano Zapata ile Carranza arasında anlaşmazlık çıkınca Villa’ya karşı düzenlenen sefere komuta etti. Bu seferin sonunda ele geçirdiği bölgelerde kilisenin gücünü kırmaya çalıştı ve çeşitli reformları yürürlüğe koydu. 1917 Anayasası’nın hazırlanmasında da önemli rol oynayan Obregon, kısa bir süre bakanlık yaptıktan sonra Sonora’daki çiftliğine çekilerek iki yıl siyasetten uzak yaşadı. Ama, Carranza’nın gitgide daha gerici politikalar izlemeye başlaması ve yaklaşan seçimlerde kendi adayını seçtirmeye çalışması üzerine Nisan 1920’de bir darbeyle Carranza’yı devirdi. 1 Aralık 1920’de devlet başkanı seçildi.

On yıl süren kanlı bir iç savaşın ardından devlet başkanı olan Obrégon, ülkede barış ve istikrarı yeniden sağlamak için çaba gösterdi. İşçi ve köylülerin örgütlenmelerine izin verdi ve eğitim bakanlığına getirdiği José Vasconcelos aracılığıyla eğitim sisteminde köklü reformlar yaptı. 1923’teki Bucareli Konferansı’nda petrol şirketlerini devletleştirmeyeceği konusunda güvence vererek, ABD yönetiminin başkanlığını tanımasını sağladı.

1 Aralık 1924’te görev süresinin sona ermesinden sonra yerine Plutarco Elias Calles geçti. 1928’de ikinci kez başkan seçilen Obregön daha göreve başlamadan, onuruna verilen yemek sırasında fanatik bir Katolik tarafından vurularak öldürüldü.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir