Amanullah Han Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında Hayatı

Amanullah Han Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında Hayatı

AMANULLAH HAN (1892-1960)

Memleketini Batı medeniyetine ulaştırmaya çalışmış bir Afganistan kralıdır. Habibullah Han’ın küçük oğlu olan Amanullah, özel öğretim gördü. Afganistan Emiri olan babasının öldürülmesi üzerine (28 şubat 1919) tahta geçen amcasını üç gün içinde bertaraf ederek kendisini kral ilan etti. Amanullah Han tahta geçince ilk iş olarak memleketin bağımsızlığını ilan ettiyse de Hindistan hükümetinin razı olmaması savaşa yol açtı. Üç yıl müddetle ingilizler istedikleri başarıyı elde edemediler. Bunun üzerine 22 aralık 1911’de Afganistan’ın bağımsızlığını tanıdılar.

Amanullah Han tahta geçince ilk iş olarak memleketin bağımsızlığını ilan ettiyse de Hindistan hükümetinin razı olmaması savaşa yol açtı. Üç yıl müddetle İngilizler istedikleri başarıyı elde edemediler. Bunun üzerine 22 aralık 1911’de Afganistan’ın bağımsızlığını tanıdılar.

Amanullah Han çıktığı bir seyahat sırasında 1927 yılında Türkiye’ye de geldi. Memleketimizdeki yenilikleri görmesi ona cesaret vermişti. Afganistan’a dönünce yeniden büyük bir ıslahat hareketine girişti. Buna göre, çarşaf ve peçe kalkacak, yeni okullar açılacak, miladi takvim, kabul edilecek, tatil günü cuma yerine pazar olacaktı. Ancak, bu yenilik hareketinde kendisinin Hz. Muhammed gibi bir öncü olduğunu söyleyecek kadar ileri gitmesi büyük bir hoşnutsuzluk uyandırıyordu. Nihayet memlekette isyan çıktı. Amanullah, tahtı ağabeysi İnayetullah’a bırakarak Kandıhar’a kaçtı. İsyan hareketine önderlik eden Beççe Saka da İnayetullah’tan mukavemet görmeden Afgan tahtını ele geçirdi.

Amanullah tahtını kurtarmak için bir teşebbüste bulunduysa da başarı kazanamadı ve 20 mayıs 1929’da tekrar Kandıhar’a döndü. Oradan da Roma’ya gitti, 1960’da öldü.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir