Amedeo Modigliani Kısaca Hayatı

Amedeo Modigliani Kısaca Hayatı

Amedeo Modigliani, İtalyan ressamı ve heykelcisidir (Livorno 1884 – Paris 1920). 1906’dan başlayarak çoğunlukla Paris’te yaşadı. Toulouse-Lautrec, Cezanne ve Picasso’nın etkisinde kaldı. 1909’da heykelci Brancusi ile tanıştı, onun etkisiyle Zenci ve Hint sanatına yaklaşarak aşırı biçimleştirilmiş başlar ve karyatitler türünde heykeller yapmaya başladı.

1910’dan sonra kendine özgü portre üslubunu buldu. Özellikle kadın portreleri ve çıplaklardan oluşan resimlerinde aşırı uzun biçimlerle anlatımı güçlendirdi. Lirik-hüzünlü bir çekiciliği olan figürlerinde, az sayıdaki renk tonları, yüzeyi kesmeden ve kenar çizgilerini parçalamadan kullandı. 1917’den sonraki yaşamı büyük acılar içinde geçti. Verem hastalığı, içki ve uyuşturucu tutkunluğu, 20. yüzyılın en büyük İtalyan sanatçısının sonunu hazırladı.

Başlıca : Viyolonselci (1909), Oturan Çıplak (yak. 1912; Londra, Corurtauld Enstitüsü), Soutine’in Portresi 1917 (Washington Ulusal Sanat Galerisi). Yatan Çıplak (1918-1919; New York, Modern Sanat Müzesi), Jeanne Hebuterne’in Portresi 1918; Bern, özel kolleksiyon), Mavili Kız Çocuğu (1919; Trayes, özel koleksiyon).

Amedeo Modigliani eserlerini görmek için buraya tıklayınız.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir