Anais Nin Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Anais Nin Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Anais Nin; (d. 21 Şubat 1903, Neuilly, Fransa – ö. 14 Ocak 1977, Los Angeles, ABD), Fransız asıllı roman ve öykü yazarıdır. Sekiz ciltten oluşan günlüğüyle ünlüdür. Yazılarında gerçeküstücülüğün ve Otto Rank‘tan aldığı psikanaliz derslerinin etkisi görülür.

1914’te annesiyle birlikte New York kentine gitti. Orada öğrenim gördükten sonra Avrupa’ya döndü. Edebiyat yaşamına D. H. Lawrence: An Unprofessional Study (1932; D. H. Lawrence: Profesyonel Olmayan Bir İnceleme) adlı yapıtıyla girdi. Bu yapıt Henry Miller ile arasında yaşam boyu sürecek bir arkadaşlığın oluşmasını sağladı. (Nin’in Miller ve karısıyla ilişkileri Henry and June [1990; Henry ve June] adlı filme konu olmuştur.)

Nin II. Dünya Savaşı’nın başlarında New York’a dönerek roman ve öykülerini yayımlamayı sürdürdü. Ama 1966’da günlüğünün ilk cildini yayımlayıncaya değin önemli bir yazar olarak görülmedi. Günlüğünün kazandığı başarının ardından Ladders to Fire (1946; Ateşe Merdivenler), Children of the Albatross (1947; Albatrosun Çocukları), The Four-Chambered Heart (1950; Dört Odalı Yürek), A Spy in the House of Love (1954; Aşk Yuvasında Bir Casus, 1984) ve Solar Barque’dan (1958; Güneş Yelkenlisi) oluşan Cities of the Interior (1959; İçerilerin Kentleri) adlı ırmak romanına ilgi uyandı. Birçok eleştirmen Nin’in kadınlıkla ilgili eşsiz anlatımına, lirik üslubuna ve psikolojik sezgisine hayranlık duyar. Bazıları ise narsistik olarak değerlendirdikleri kendine dönüklüğünü eleştirir. Bu konudaki tartışmalar yazarın ölümünden sonra yayımlanan Delta of Venus: E..ica (1977; Venüs Deltası: E..ika) adlı yapıtından sonra daha da arttı. Öbür yapıtları arasında Under a Glass Bell (1944; Cam Fanus Altında, 1990) adlı öykü kitabı, House of Incest (1936; En..t Evi), Seduction of the Minotaur (1961; Minotaur’un Ayartılması) ve Collages (1964; Kolajlar) adlı romanlarıyla Winter of Artifice (1939; Oyun Kışı) adıyla yayımlanan üç kısa romanı sayılabilir. Türkçede Yeni Duyarlılık (1989) adlı bir yapıtı daha vardır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir