André Antoine Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

André Antoine Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

André Antoine; (d. 31 Ocak 1858, Limoges – ö. 19 Ekim 1943, Pouliguen, Fransa), doğalcı tiyatronun öncülerinden olan tiyatro ve sinema yönetmeni, oyuncu, eleştirmendir. 1914’te İstanbul’a giderek bugünkü Şehir Tiyatrolarının temeli olan Darülbedayi-i Osmani’nin kuruluş çalışmalarını yönlendirmiştir.

Büyük ölçüde kendi kendini yetiştiren Antoine, 1887’de dönemin doğalcı oyun yazarlarının yapıtlarını sahnelemek üzere Théâtre-Libre’i kurduğunda bir yandan Paris Havagazı Şirketi’nde çalışıyor, bir yandan da oyunculuk yapıyordu.

Théâtre-Libre, en verimli dönemi olan 1887-93 arasında Fransız izleyicisine Brieux, Ibsen, Hauptmann, Strindberg gibi yazarların yapıtlarını tanıttı. Modern Fransız tiyatrosunu önemli ölçüde etkileyen Théâtre-Libre’in, başta Berlin’deki Freie Bühne ve Londra’daki Independent Theatre olmak üzere, dünyanın çeşitli yerlerinde çok sayıda benzeri ortaya çıktı. Antoine mali sıkıntı nedeniyle 1896’da tiyatrosunu kapattı. Théâtre de l’Odéon’da yönetmen olarak da çalıştığı bir yıllık aradan sonra, Théâtre-Antoine’ı kurdu ve ilk topluluğunun oynadığı türde yapımlarla izleyici karşısına çıktı.

1906’da, Odéon’un tek yönetmeni olarak atandı. Burada sekiz yıl çalıştıktan sonra görevden ayrıldı. İlk olarak 1894’te gittiği istanbul’a 1914’te, belediye başkanı Cemil Paşa’nın (Topuzlu) davetiyle bir kez daha gitti. Darülbedayi-i Osmani’nin kuruluş çalışmalarını yönetti. Bir eğitim programı hazırladı; sınavla okula yetenekli öğrenciler alınmasını sağladı. Ama I. Dünya Savaşı başlayınca ülkesine döndü. Daha sonra tiyatro eleştirileri yazdı ve sinema çalışmaları yaptı. Les frères corses (1915; Korsikalı Kardeşler), Mademoiselle de la Seiglière (1920) ve L’Artésienne (1921) gibi filmleriyle, aşırı derecede yenilikçi bir yönetmen olarak dikkat çekti.

Antoine, geleneksel tiyatronun kalıplarını sarsmış ve doğalcı tiyatronun yerleşmesine katkıda bulunmuştur. Stanislavski, Otto Brahm, Jacques Copeau, Muhsin Ertuğrul gibi kimi önemli tiyatro adamlarının yetişmesinde emeği geçmiştir. Sinemada gerçekçiliğin gelişmesine olan katkıları ise, ancak 20. yüzyılın ikinci yarısında anlaşılabilmiştir.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir