Andreas Osiander Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Andreas Osiander Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

; asıl adı Andreas Hosemann (d. 19 Aralık 1498, Günzenhausen, Ansbach – ö. 17 Ekim 1552, Königsberg, Prusya), Nürnberg’de Reform hareketine öncülük eden Alman ilahiyatçıdır. Mikolaj Kopernik’in De revolutionibus orbium coelestium, libri VI (Göksel Kürelerin Dönüşleri Üzerine) adlı yapıtına yazdığı önsözle (1543), bu yapıtın ertesi yüzyıla değin Index Librorum Prohibitorum’a (Yasak Kitaplar Listesi) alınmasını önlemiştir.

Bir nalbantın oğlu olan Osiander Leipzig ile Altenburg’ta ve Ingolstadt Üniversitesi’nde öğrenim gördü. 1520’de papazlığa atandı. Nürnberg’de katı Lutherci ilkeleri yaygınlaştırarak Reform hareketine öncülük etti. 1522’de Töton Şövalyeleri’nin başındaki Albrecht von Hohenzollern’i Lutherci harekete kazandı. Ayrıca o dönemde çok etkili olan Brandenburg-Nürnberg Kilise Tüzü-ğü’nün yazılmasına (1532) katkıda bulundu.

İmparator 1548’de Nürnberg’i Augsburg İnterimi’ni kabul etmeye zorlayınca, Osiander önce Breslau’ya (bugün Wrocíaw, Polonya) sonra da Königsberg’e kaçtı. Burada yeni üniversitenin ilahiyat fakültesine profesör olarak atandı (1549). Harmonio Evangélica (1537) adlı yapıtına ek olarak Osiander ilahiyat görüşlerini ortaya koyduğu birkaç deneme daha yazdı. Osianderci olarak anılan yandaşları 1567’ye değin onun görüşlerini geliştirdiler.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir