Anthony Panizzi Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Anthony Panizzi Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Anthony Panizzi; (d. 16 Eylül 1797, Brescello, İtalya – ö. 8 Nisan 1879, Londra, İngiltere), İtalyan yurtsever ve edebiyatçıdır.

İtalyan birliğinin sağlanmasında rol oynamış, İngiltere’deki British Museum’un gelişmesine katkıda bulunmuştur. Devrimci etkinlikleri yüzünden tutuklanmamak için 1822’de sürgüne gitmek zorunda kaldı. 1823’te İngiltere’ye yerleşti; Liverpool’da İtalyanca öğretmenliği yaptı, Londra’daki University College’da ders yerdi (1828-37). British Museum’a 183i;de yardımcı, 1856’da baş kütüphaneci oldu. Katalog çalışmaları, telif yasasının uygulanmasını sağlaması, çalışma koşullarını düzeltmesi ve topladığı bağışlar sayesinde müzeyi dünyanın en büyük kültür merkezlerinden biri haline getirdi. Thomas Grenville’le dostluğu 1846’da onun kütüphanesinin müzede kalmasını sağladı. Ama asıl Mayıs 1857’de açılan Okuma Odası’nın tasarımıyla ün kazandı.

1832’de İngiliz vatandaşı olduysa da İngiltere’de etkili liberal devlet adamlarıyla, Fransa’da Thiers’le ve İtalyan liderleriyle olan arkadaşlığı sayesinde İtalyan birliği davasına yardım etmeyi sürdürdü. Birliğin sağlanmasından sonra, Garibaldi ve Cavour’un, İtalya’ya dönmesi için yaptığı teklifleri geri çevirdi; Londra’da “gayriresmî elçi” olarak ülkesine hizmet etmeyi yeğledi.

Boiardo’nun bazı şiirleriyle Orlando innamoraio’sunu (Âşık Orlando) ve Ariosto’ nun Orlando furioso’sunu (1830-34, Çılgın Orlando) yayıma hazırlayan Panizzi 1869’da “sir” unvanı aldı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir