Anthony van Dyck Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Anthony van Dyck Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Anthonis Van Dyck ve ya Anthony van Dyck Flaman ünlü bir ressamdır. 1959 yılında Hollanda’nın Anvers kenti doğmuş 1641’de ise Londra’da hayata veda etmiştir. Doğduğu kentte resim eğitimi gördü.1616’da Rubens‘in atölyesinde görev aldı. 1620’de Londra’da Kral I. James’in hizmetinde çalıştı. Bir yıl sonra İtalya’ya gitti.

Mantova, Torino, Milano ve Cenova’yı gezerek büyük resim ustalarını inceledi. Kendine Tiziano‘yu örnek aldı. Cenova’da soyluların portrelerini yaparak ünlendi. 1630’da Anvers’te Hollanda genel yöneticisi (valisi) Arşidüşes İsabella’nın saray ressamlığına atandı. 1632’den başlayarak İngiltere’de Kral I. Charles’ın saray ressamı oldu. Kendisine aynı yıl soyluluk unvanı (sir) verilen bu ülkeden 1634’te ve 1640’ta olmak üzere iki kez kısa süreyle ayrıldı.

Londra’da gerçekleştirdiği canlı sunak resimleri, kibar kent soyluların ve saraylıların portreleriyle büyük ün yaptı, sayısız siparişler aldı. Birçok öğrenci yetiştirdi ve büyük bir atölye yönetti. Anthony van Dyck, Rubens‘in yanı sıra 17. yüzyıl Flaman barok ressamlığının en önemli temsilcisi sayılır. Kahverengi karanlık bir tonlamanın egemen olduğu, işlediği kişilerin bireysel özellikleri son derece duyarlı biçimde yansıttığı resimleri, Avrupa portre ressamlığında bir doruk noktası oluşturur. Din ve mitoloji konularını içeren resimlerinde, başlangıçtaki canlı, dirliksiz, figürlerin aşırı abartılması yerini giderek ölçülü, uyumlu ve zarif bir kompozisyon aldı.

Yapılış tarihleri çoğunlukla bilinmeyen eserlerinin tanınmışları: Yıkanan Susanna, Aziz Sebastian’ın Öldürülmesi, Hz. İsa’nın Tutsak Edilişi, Sarhoş Silena, Charles de Cordes ve Eşi, isa’nın Mezara Konulması, Kardinal Bentivoglio, İngiltere Kralı I. Charles At Oğlanı ve Uşağıyla, Prens II. William ve Maria Stuart.

Anthony van Dyck Eserleri için buraya tıklayınız.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir