Ashikaga Yoshimasa Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Ashikaga Yoshimasa Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Ashikaga Yoshimasa; (d. 20 Ocak 1436, Kyoto – ö. 27 Ocak 1490, Kyoto), Japonya’nın en büyük kültürel atılım dönemlerinden birinin başlamasına yardımcı olan şogunur. Tahtın yeni vârisini seçmek için harcadığı çabalar Büyük Onin Savaşı’na (1467-77) yol açmıştır.

Yoşimasa 1449’da şogun ilan edildiğinde 13 yaşındaydı. Bu dönemde açlık ve yoksulluğun egemen olduğu kırsal kesimde merkezi otorite zayıflamıştı. Yirmi dokuz yaşına geldiğinde bu sorunlarla başa çıkamayan Yoşimasa şogunluktan ayrılmaya karar verdi ve küçük kardeşini ardılı olarak atadı. Ama bu atama yürürlüğe girmeden bir oğlu oldu (1465) ve kansı oğlunun tahta geçmesini istedi. Bu durum, şogunluğa hizmet eden askeri iki karşıt grup arasında bir savaş bahanesi oldu (1467). İki tarafın da üstünlük sağlayamadığı savaş 1477’ye değin sürdü. Bu arada Yoşimasa yönetimi oğluna bırakarak tahttan çekildi (1473).

Bir şogun olarak yetersiz kalan Yoşimasa, büyük bir sanat koruyucusuydu. Şogunluktan çekildikten sonra Kyoto’da Higaşiyama’da (Doğu Tepeleri) ünlü Ginkakuci’yi (Gümüş Tapınak) yaptırdı. Burada Japon çay törenlerini güzel sanatların bir kolu haline getirdi, birçok ünlü sanatçıyı, çanak çömlek ustalarını, No (klasik dans tiyatrosu) oyuncularını destekledi, korudu. Higaşiyama diye bilinen bu dönem günümüzde Japon sanat tarihinin en önemli dönemi kabul edilir.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir