Aşkın Nur Yengi kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Aşkın Nur Yengi kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Aşkın Nur Yengi, Türk ses sanatçısı, müzisyen ve oyuncu.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || ).push({});

Aşkın Nur Yengi, 3 Temmuz 1970 tarihinde İstanbul‘da doğdu. İlk öğrenimini Erenköy ilkokulunda tamamladı. Ortaokul öğrenimine Türk Musikisi Devlet konservatuarında çello öğrencisi olarak başladı, 11 yıllık bir öğrenim sürecinden sonra mezun oldu. 1981 yılında orta öğrenimine devam ederken Onno Tunç orkestrasında Sezen Aksu‘nun vokalisti olarak görev almaya başladı.

1986 yılında Harun Kolçak ile birlikte Eurovizyon şarkı yarışmasında “Haydi söyle” adlı şarkıyla bireysel olarak boy göstermeye başladı. Bu yılı takiben 1987 Kuşadası Altın Güvercin Şarkı yarışmasında “Yeniden“, 1988 Antalya Altın Portakal‘da “Portakal çiçeği“, 1989 Çeşme Müzik festivalindeArtık hiç ağlama” adlı parçalarla uluslararası platformlarda birincilik ödüllerini kazandırdı.

1990 yılında “Sevgiliye” adlı ilk abümü, iki milyonluk trajı ile son dönemde çıkan ilk başarılı genç sanatçı olarak adını duyurmasını sağladı. Ardından gelen yıllarda, “Hesap ver“, “Sıramı bekliyorum“, “Karaçiçeğim“, “Haberci“, “Aşk kazası“, Rafet el Roman ile “Peşindeyim” single’ı, “Aşkın Nur Yengi 2002” ve son olarak “Yasemin Yağmurları” adlı abümlerini yaptı. Almanya, Belçika, İngiltere, İsviçre, İsveç, Hollanda, ABD gibi birçok dünya ülkesine sayıları yüzleri aşan turnelere çıktı. Malta ve İngiltere‘de klipler çekti. Aşkın Nur Yengi, başarılı albümleriyle sürdürdüğü müzik kariyerinin yanısıra yer aldığı değişik projelerle yelpazesini genişletti.

-80’li yıllardan bu yana birçok reklam müziklerini seslendirdi.

Kurtuluş adlı belgeselde Atatürk‘ün akrabası Fikriye hanımı canlandırdı ve jenerik müziğini yorumladı.
– 2001 yılında Levent Kırca ve ekibiyle birlikte “Kadıncıklar” adlı tiyatro oynunda tiyatro sahnesiyle tanıştı.
– Aynı yıl yine Levent Kırca ve ekibiyle birlikte “Olacak Okadar Tv” adlı güldürü programında rol aldı ve ve bu süre zarfında programın müzik direktörlüğünü üstlendi.
– “Cesur Kuşku” ve “Baylar Bayanlar” adlı dizilerde oyunculuğunu ilerletti. 2007 yılında Aşk’ın Şarkıları adında bir albüm çıkartmıştır.

2001 – 2002 yılları arasında yönetmenliğini Kudret Sabancı‘nın yaptığı “Cesur Kuşku” dizisinde Aşkın Nur Yengi; Haluk Bilginer, Mustafa Keser, Burak Sergen, İlhan Şeşen oynamıştır.

2002 yılında Kanal D ekranında yayınlanan ve senaryosunu Gani Müjde‘nin yazdığı “Bayanlar Baylar” adlı komedi dizisinde Hande Ataizi, Aşkın Nur Yengi, Yavuz Bingöl, Oktay Kaynarca, Günay Karacaoğlu, Sümer Tilmaç, Nükhet Duru, Özlem Yıldız, Levent Üzümcü, Mansur Ark, Belma Canciğer beraber rol almışlardır.

2002 yılında Zeki Alasya‘nın yönettiği ve başrollerinde Aşkın Nur Yengi ve Mehmet Ali Erbil‘in oynadığı “Ömerchip” adlı sinema filminde Zeki Alasya, Göksel Kortay, Bekir Aksoy, Buket Dereoğlu, Nuri Alço, Coşkun Gogen, Aykut Oray, Suat Sungur, Erdal Tosun, Suzan Avcı, Kayhan Yıldızoğlu, Müslüm Gürses ile beraber rol aldılar.

2008 yılında TRT tarafından organize edilen Türkiye’nin ilk televizyon halk oyunları yarışması olan “Altın Adımlar Halk Oyunları Yarışması”nda Müjde Ar, Yavuz Bingöl, Aşkın Nur Yengi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Türk Halk Oyunları Bölümü Öğretim Görevlisi Ahmet Demirbağ jüri görevi yaptı. Yarışmanın sunuculuğunu ise Korhan Abay ve Sinemis Candemir yaptı.

Aşkın Nur Yengi, Türk Sineması’nın ünlü oyuncularından Haluk Bilginer ile 6 haziran 2006 tarihinde evlendi. Nazlı Bilginer (d.30 Kasım 2006) adında kız çocukları vardır. 2012 yılında boşandılar.

Haluk Bilginer ve Aşkın Nur Yengi çifti, 5yıl aranın ardından sonra 10 Temmuz 2017 tarihinde ABD, Miami’de yeniden evlendi.

Ödülleri:
1987 – Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması
1988 – Altın Portakal Film Festivali
1989 – Çeşme Müzik Festivali

Albümleri :
1990 – Sevgiliye

1992 – Hesap Ver

1993 – Sıramı Bekliyorum
1994 – Karaçiçeğim
1997 – Haberci
1999 – Aşk Kazası
2000 – Peşindeyim
2002 – Aşkın Nur Yengi
2004 – Yasemin Yağmurları
2007 – Aşk’ın Şarkıları
2011 – Gözümün Bebeği
2016 – Aşk’tan Olsa Gerek

Rol Aldığı Tiyatro Oyunları :
2001 – Kadıncıklar – Levent Kırca tiyatrosu

Filmleri ve Dizileri :
2002 – Ömerchip (Zengin kızı Melek)(Sinema filmi)
2002 – Baylar Bayanlar (Lale) (Tv Dizisi)
2001-2002 – Cesur Kuşku (İclal)(Tv Dizisi)
2001 – Olacak Okadar Tv (Televizyon programı)
1994 – Kurtuluş (Fikriye Hanım) (Belgesel)

Kaynak:Biyografi.info

 

Kaynak: biyografi info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir