Atlas Okyanusunu İlk Uçarak Geçen Kişi : Charles Lindbergh

Atlas Okyanusunu İlk Uçarak Geçen Kişi : Charles Lindbergh

Charles LindberghTam adı Charles Augustus Lindbergh, ABD’li havacı (Michigan / Detroit 1902 – Hawaii / Maui 1974). Wisconsin Üniversitesi’nde mühendislik öğrenimi yaparken, Lincoln Uçuş Okulu’na (Nebraska) gitti. Okuldan sonra bir süre uçak kanadında cambazlık gösterileri ve paraşütle atlama oyunlarından sağladığı parayla, Birinci Dünya Savaşı’n dan kalma bir uçak aldı (1923). Bir süre daha gösterilerini sürdürdükten sonra, Brooks Field’deki (Teksas) ABD Ordu Uçuş Okulu’na girdi (1924). 1925’te ordu yedek hava hizmetleri birliğine teğmen olarak atandı. 25 bin dolarlık Orteig Ödülü’nü almak ve kendini kanıtlamak için tek kişilik, özel yapılmış “Spirit of St. Louis” (St. Louis’nin Ruhu) adlı uçakla durmadan üzerinden uçarak 33.5 saatte New York’tan Paris’e ulaştı (1927).

Yeterli yakıt alabilmek amacıyla radyo-telsiz, paraşüt gibi ağırlıklar almadı ve Nova Scotia, Newfoundland, İrlanda, Büyük Okyanusu kapsayan 5.800 km yol aldı. Başkanın özel olarak gönderdiği donanmadan bir kruvazörle ABD’ye döndüğü zaman ünü tüm dünyaya yayıldı. Altı çocuğundan biri olan iki yaşındaki Charles’ın kaçırılıp öldürülmesi üzerine kamuoyu ve basından uzaklaşmak için 1935’te İngiltere’ye gitti.

1938’de Berlin’deki askeri ateşenin isteğiyle, Nazi Almanyası’nın hava gücünün gelişimiyle ilgili gözlem ve raporlar hazırladı. Bu arada Mareşal Göring’in sunduğu madalyayı alması, ABD’de geniş eleştirilere neden oldu. 1939’da ABD’ye döndüğünde savaş karşıtı konuşmaları ve etkinliklerinden dolayı, Başkan Roosevelt’in onu hainlikle suçlaması üzerine 1941’de albaylık görevinden ayrıldı. İkinci Dünya Savaşı sırasında Henry Ford ile birlikte B-24 bombardıman uçaklarının üretiminde çalıştı. Ayrıca 50 savaş uçağını denetleyerek Pasifik hava çarpışmalarına katılmasını sağladı. Savaştan sonra Pan Amerikan Hava Yollan danışmanlığında bulundu. Başkan Eisenhower onu, Yedek Hava Gücü generalliğine atadı (1954). özyaşa-möyküsünü W e (Biz) 1927 adlı eserinde anlattı. The Spirit of St. Louis (St. Louis Ruhu) 1953, Kitabı Pulitzer Ödülü’nü kazandı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir