Auguste Pavie Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Auguste Pavie Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Auguste Pavie; (d. 1847, Dinan – ö. 1925, Thourie, Fransa), Yukarı Mekong Vadisindeki araştırmalarıyla tanınan Fransız kâşif ve diplomattır.

1869’da deniz kuvvetlerinde çavuşken Nam Ky’ye gitti. Daha sonra Posta ve Telgraf İdaresi’nde çalışmaya başlayan Pavie, 1879’da Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh ile Siyam’ın (bugün Tayland) başkenti Bangkok arasına, 1882’de de gene Phnom Penh ile Saygon (bugün Ho Şi Minh) arasına telgraf hatları döşenmesini yönetti. Bütün Tayland, Kamboçya ve Vietnam’ı dolaşarak bu üç ülkenin gelenek ve dillerini kusursuz biçimde öğrendi. Mekong Irmağı Vadisindeki Lao devletlerini denetimi altına almak isteyen Fransız hükümeti 1886’da Pavie’yi Luang Prabang’da, Siyam hükümeti nezdindeki konsolos yardımcısı olarak görevlendirdi. Pavie beş yıl boyunca Kuzey Laos’u dolaşarak yerel yönetici ve şeflerin Fransa’yla dost olmalarını sağladı ve Çinli çetelerin kuşattığı bölgede düzeni sağlamaya çalışan Siyamlıların girişimlerini boşa çıkardı.

1891-93 arasında Bangkok’ta başkonsolos olarak görevli olan Pavie 1893’te Fransız-Siyam Anlaşmazlığının çıkmasında rol oynadı. Lao devletlerinin zaman zaman Vietnam egemenliği altına girmiş oldukları gerekçesiyle, artık Fransa Vietnam’a egemen olduğuna göre Vietnam’ın Laos’taki haklarının da Fransa’ya geçtiğini savundu. Bunalım, Mekong Irmağının doğusundaki tüm Lao devletlerinin Fransız protektorasına girmesiyle sonuçlandı. Pavie Fransa’ya dönmeden önce bir keşif gezisine çıkarak Laos’un Çin’le ve İngilizlerin 1886’da ilhak ettiği Yukarı Myanmar ile sınırlarını belirledi. Mission Pavie: Indochi-ne 1879-1895 (1898-1919; Pavie Misyonu: Çinhindi 1879-1895) ve A la conquête des cœurs (1921; Yürekleri Fethetmek İçin) adlı iki kitabı vardır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir