Auguste Rodin Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında (Kısaca)

Auguste Rodin Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında (Kısaca)

Auguste Rodin

(12 Kasım 1840, Paris, Fransa – 17 Kasım 1917, Meudon, Fransa)

Büyük bir Fransız heykelcisidir. Michelangelo’dan beri yetişmiş en büyük heykelci sayılır. Rodin’den sonra yetişip de onun etkisinde kalmamış hiçbir heykelci gösterilemez.

Rodin, fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Küçük yaştan beri hem okumak, hem hayatını kazanmak zorunda kaldı. Heykelciliği, döküm atölyelerinde çalışarak, heykelin ilk maddesini yakından tanıyarak çıraklık devrinde öğrendi. 50 yaşına kadar da fakirlikten kurtulamadı. Yalnız, yılmadan çalışıyordu. Daha çocuk denecek yaştayken, günde 14 saat çalışmaya başlamış, buna ömrünün sonuna kadar devam etmiştir.

Rodin’in ünü «Tunç çağı» adındaki, tek insan figürüyle başlar. Sergiye ilk çıkan eseri de budur. 1877’de resmi sergiye bu eserini kabul ettirdiği zaman, tenkitçilerin itirazı ile karşılaştı: Eser gerçeğe o kadar bağlıydı ki, heykelciyi canlı modelin kalıbını almakla suçladılar. Oysa, Rodin’de göz bir fotoğraf objektifinden daha dikkatli, heykeli işleyen el ise her hangi bir sanatçı elinden çok daha ustaydı. Rodîn’in, ondan sonraki her eseri de tartışma konusu oldu. Çünkü Rodin, Fransız heykelciliğinde yerleşmiş bir geleneği değiştiriyor, zarif özentiler yerine kaba gerçeği koyuyordu.

Çok çalışmak, eseri çok dikkatli işlemek Rodin’in iki temeliyse düşünce, yani konusuna fikir katma gücü de bir üçüncü temelidir. Toplumun alt tabakalarını heykele konu yapması da bir başka özelliğidir. Bu arada, asıl araştırmalarını biçim ve anlam yönünden yapmış, ıstırabı kuvvetle canlandırmıştır.

Bugün Paris’te iki tane Rodin Müzesi vardır; bunlardan biri, heykelcinin kendi atölyesidir.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir