Ayla Büyükataman kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Ayla Büyükataman kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

, 17 Kasım 1939 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Asıl adı Ayla Doğanay’dır. Annesi Zeynep Doğanay, babası Zeki Doğanay’dır. Semra adında kız kardeşi vardır.

aslennereli.com

Ayla Büyükataman, 1951 yılında 12 yaşında iken 39 derece ateş ile İstanbul Radyosu’nun sınavını kazandı. 1956 yılında Son Saat Gazetesinin “Ses Kraliçesi” yarışmasında da Türkiye’nin ses kraliçesi olarak birinci seçildi. Ayla Büyükataman, İstanbul Belediye Konservatuarında Münir Nurettin Selçuk ve Şefik Gürmeriç‘in öğrencisiydi. İstanbul Radyosu’nda solist olarak çalıştı.

Ayla Büyükataman, radyo yıllarında Necdet Koyutürk ve Fehmi Ege Orkestraları’na uzun yıllar tango solistliği de yapmıştır. Plak döneminde, sadece iki 45’lik doldurmuş ve ölümsüz tangolar seslendirmiştir.

Ayla Büyükataman, 1959 yılında 20 yaşında iken Candemir Büyükataman ile evlendi. 4 çocuğu oldu. Eşinin tayini nedeni ile bir müddet Kıbrıs‘ta yaşadı. Çok sonra eşinden boşandı.

Yine bir gazetenin yapmış olduğu en sevilen sanatkârlar radyo anketinde Prof.Dr. Alaeddin Yavaşca ve Sadi Işılay ile birlikte birinci seçildi. 1976 yılında Dr.Nevzat Atlığ ile kurulan Devlet Klasik Türk Müziği korosunda 1977 yılında korist olarak vazifelendirildi. 1986-1987 yıllarında koro ile Almanya, Tunus, Mısır, Viyana, Cezayir gezilerini gerçekleştirdi.

Ayla Büyükataman, sevilen şarkıları okuduğu plaklarla müzik yaşamını sürdürdü.

Plakları 45lik:
Akşam Olduğu Yerde / Gülünce Güzelsin

Kaynak:Biyografi.info

 

Kaynak: biyografi info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir