Aslen Nereli

Baltaoğlu Süleyman Bey Hayatı

BALTAOĞLU SÜLEYMAN BEY

Osmanlı Devletinin ilk Kaptanı Deryası’dır. Doğum, ölüm tarihleri bilinmiyor. II. Murat zamanında Midilli Adası’na hücum etti, zaferle döndü. İstanbul’un fethi sırasında, 400 küsur parça küçük gemisiyle Gelibolu’dan İstanbul’a geldi, Boğazın, şimdi onun adından ötürü Baltalimanı dediğimiz mevkiine demir attı, orada hazırlık yapmaya başladı.

İstanbul’un kuşatılması sırasında, 1453 nisan ayının 15 inci günü, Marmara’dan, uygun bir rüzgârla, bir düşman filosuygeN di. Baltaoğlu’nun donanması yenildi. Düşman gemilerinden biri Bizanslı-lar’a, dördü Cenevizliler’e aitti. Bal-taoğlu, rüzgâr uygun esmediği için, düşman gemilerinden daha küçük çapta olan kendi tekneleriyle onları kuşata-mamıştı. Galata Köprüsü’ nün şimdiki yerinde, Bizanslıların meşhur zinciri bulunuyordu. Karşı donanma, gevşetilen bu zincirden geçti, Halice girdi, zincir yeniden gerildi. Fatıhın bu manzaray. uzaktan seyrederken, Kaptan, Derya’nın bu yenilgisi karşısında bir aralık kendini tutamayıp at,m denize sür-duğu bilinmektedir.

Fatih Sultan Mehmet önce öfkesini tuta-mıyarak, Baltaoğlu’nun idamını ferman etmişti. Fakat onu sevenler araya girdiler. Padişah da, Süleyman- Bey’in eski yararlıklarını hatırladı, yalnız topuzla dövülmesini emretti. Baltaoğlu Süleyman Bey’e yüz topuz vurdular. Topuz dayağı sırasında bir baltacının indirdiği fazla sert bîr topuz darbesi Baltaoğlu’nun bir gözünü kör etmişti. Baltaoğlu Kaptanı Deryalıkta 2 yıl kalmıştır.

kaynak:nkfu

Exit mobile version