Barbara Cartland Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Barbara Cartland Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Mary Hamilton , 9 Temmuz 1901 yılında Birmingham / Edgbaston’da doğmuştur. Babasını 1. Dünya Savaşında, iki erkek kardeşini de 2. Dünya Savaşı’nda kaybetti. Ailenin tek kız çocuğu idi.

Cartland’ın idolü Elinor Glyn‘dır. Glyn’a olan hayranlığını ve ondan etkilendiğini her fırsatta dile getirmiştir. 1923 yılında ilk roman kitabını yazdı. 1983 yılında İngilizlerin çıkardıkları “ ?” isimli kitapta hayatına en geniş yer verilen tek isim oldu.

1991 yılında 70 yıldır gerek edebi gerekse sosyal çalışmaları sebebiyle Kraliçe Elizabeth tarafından “Dame Commander” asalet unvanına layık görüldü.

1995 yıllarına kadar sattığı kitap sayısı 1 milyarı bulmuştur. Bu oranla Guinness Rekorlar Kitabı‘na “Dünyanın En Çok Satan Yazarı” olarak adını kaydettirdi.

Carland, tıpkı yazdığı Pembe Koleksiyonlar Roman serisi gibi pembe renkli kıyafetleri ve aksesuarları ekranların gözdesi olmuştur. Yazdığı romanların tecrübesi ile aşk, evlilik ve ilişkiler gibi konularda uzman kişi olarak bilinirdi.

Cartland aynı zamanda Prenses Diana’nın üvey büyükannesidir. Cartland’ın günümüze kadar roman dalında yayınlanan 723 eseri bulunmaktadır.

Kaynak:Enson Biyografi

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir