Bartolomé Esteban Murillo Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Bartolomé Esteban Murillo Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Bartolomé Esteban MurilloBartolomé Esteban Murillo;İspanyol ressamıdır (Sevilla 1618 – ay. y. 1682).

Kendini yetiştirdi. Yaşamının çoğunu Sevilla’da geçirdi. 1645’te Küçük Sarı Francisco Manastırı için yaptığı 11 tablo kendisine ilk ününü kazandırdı. 1660’ta kurucuları arasında bulunduğu Sevilla Akademisi’nin başkanı oldu. Murillo, İspanyol Katolik imgelem dünyasının ressamıdır. Madonna ve Lekesiz Gebelik resimlerinde İspanyol-Katolik duygu dünyasının derinden kavrayan, yeni bir güzellik ülküsünü yarattı. Sevilla sokaklarındaki haşarı sokak çocuklarını büyük bir sevgiyle tüm canlılıkları ve kendisine güvenen tavırları içinden betimledi; din dışındaki en büyük esin kaynağı, halk oldu.

İlk eserlerinde doğalcılıktan, Caravaggio’nun Napolili ardılarının güçlü açık-koyu zıtlıklarından ve F. de Zurbaran’ın sanatından yola çıktı. Yaklaşık 1650’ye kadar katı bir biçimlendirme ve metalsi renkler resmine egemen oldu. 1655 dolayında, P. P. Rubena, A. van Dyck, Velazguez ve Venedik ressamlarının eserlerini incelemesinin ardından yeni bir üslup oluşturdu, ünü ülkesi dışında da yayılan ilk İspanyol sanatçı oldu.

Başlıca eserleri : Alcalalı San Diego (Madrid, Akademisi), Meleklerin Mutfağı (Paris, Louvre) ve Azize Clara’nın Ölümü (Dresden). Sevilla Katedrali’nde Aziz İsidoro (1655), Aziz Leandro (1655) ve Aziz Antonius’un Hayali (1656). 30 kadar Lekesiz Gebelik betiminin en önemlileri Madrid (Prado), Sevilla (Güzel Sanatlar Müzesi), Paris (Louvre) ve St Petersburg’dadır (Eremitage). Madonna betimleri de çeşitli müzelerde paylaşılmıştır. En önemli janr resimleri: Münih Eski Pinakothek’teki Üzüm ve Karpuz Yiyen Çocuklar (yaklaşık 1650-1660), Zar Atan Çocuklar ve Meyve Satıcısı Küçük Kız (ikisi de yaklaşık 1668-1672), Louvre’deki Dilenci Çocuk.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir