Behzat Gerçeker kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Behzat Gerçeker kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Enbe Orkestrası Şefi ve Orkestra Sanatçısı’dır.

Behzat Gerçeker, 22 Temmuz 1963 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Babası arkeoloji müzesinde memurdu. Ankara Devlet Konservatuarı Piyano ve Nefesli Sazlar Bölümü’nden 1987 yılında mezun oldu. Ardından 1991 yılında başladığı yüksek lisansını Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda tamamladı. Eğitimiminin son 5–6 aylık döneminde aynı zamanda Maksim gazinosunda Kayahan ile Nilüfer’in orkestra şefliğini yaptı.

aslennereli.com

Behzat Gerçeker, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestra Sanatçısı olmuş ardından Paris’e gitmiştir. Fransa, Paris’te Bastil Operası’nda profesyonel olarak trompet çalmış ve modern müzik üzerine çalışmalarını sürdürmüş, iki yıl Terry Canss ile çalışmış ve bir yıl da Macaristan’da Macar etnik müzikleri üzerine araştırmalar yapmıştır. Ayrıca Fransa’da hafif müzik orkestrası ve şefliği üzerine çalışmalar yapmıştır. İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde piyano ve trompet çalarak 9 yıl görev yaptıktan sonra ayrıldı.

1984 yılında 21 yaşında iken Onno Tunç ile tanışıp ve Sezen Aksu ile çalışmaya başladığı dönemde Caz müzisyeni Ahmet Muvaffak Falay tarafından Marmaris’e Otena Orkestrası’na davet edildi. Her şeyi bırakıp Marmaris’e gitti. İki yıl o orkestrada piyano çaldı.

Behzat Gerçeker, 1993 yılında kontrbascı Engin Titiz’le birlikte Enbe Orkestrasını kurdu. Topluluk adını Engin ve Behzat’ın ilk hecelerinden alıyor. Türkiye’den ve yurtdışından birçok önemli müzisyen de Orkestra’da yer aldı. Yurtiçi ve Yurtdışı’nda ünlü isimlerle ENBE Orkestrası’nı yöneterek konserler verdi. Ülkemizde Nükhet Duru, Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Leman Sam, Kayahan ve Nilüfer gibi çok önemli isimlerle çalışmıştır.

Barry White, Richard Clayderman, Goran Bregoviç, Luciano Pavarotti, Placido Domingo, Anne Marie David, Jose Feliciano, Christian Adam ve Grammy ödül adayı Monica Molina ile konserler veren ENBE Orkestrası; Opera aryalarından, Napoliten ve hafif müziğe, özel solistlerin söylediği Fransızca chansonlar ve valslerden Latin müziklerine, Arjantin tangolarından, sevilen caz ve country eserlere, ünlü müzikallerden, popüler müzik ve Türkçe pop müziğine uzanan repertuarıyla dinleyicisinin gönlünü fethetti.

Behzat Gerçeker, Beyaz Show’un, sayısal lotonun, Opel Insignia Almanya kampanyasının bestelerini yaptı.

Behzat Gerçeker, konservatuvardan sınıf arkadaşı Birgül Gerçeker ile evlidir. 2 çocuğu vardır.

Sporla da ilgilenen Behzat Gerçeker, 1996 yılında TED’de tenis oynamaya başladı. Amerika’daki Veteran Dünya Tenis Şampiyonası’nda Milli Takım’ı temsil ettikten sonra, son olarak da Hülya Cup’ta birincilikler kazandı.

2009 yılında Enbe Orkestrası olarak altın plak kazandı.

Ağustos 2014 yılında Ankara’da TRT Müzik kanalında “Enbeyaz Geceler” adlı müzik programını yaptı.

2016 yılında Zeki Müren’in ölümünün 20. yılı anısına hazırlanan “İşte Benim Zeki Müren” albümünde ve “Zeki Müren Gazinosu” ismiyle düzenlen tanıtım konserinde şarkılara piyanosu ile eşlik etti.

17 Mayıs 2020 tarihinde tv100 ekranlarında başlayan ve sunuculuğunu Sera Tokdemir’in yaptığı “Enbeyaz Geceler” adlı müzik programını yaptı.

Albümleri :
2006 – Düşler
2016 – İşte Benim Zeki Müren albümü (Piyanosu ile eşlik etti.)

2009 – Martılar
2014 – Pop Mix

Kaynak:Biyografi.info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir