Benjamin Baker Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Benjamin Baker Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

; (d. 31 Mart 1840, Keyford, Somerset – ö. 19 Mayıs 1907, Pangbourne, Berkshire, İngiltere), İskoçya’daki Forth Irmağının halicinde kurulan demiryolu köprüsünün baş tasanmcısı olan inşaat mühendisidir. 1862’de danışman mühendis Sir John Fowler’in yardımcısı, 1875’te de ortağı olmuştur.

Baker 1869’da Westminster ile Londra kenti arasındaki metro hattının (District Line) yapımını üstlendi. Ayrıca, kentin killi zemininin derinliklerinde açılan öteki yeraltı hatlarının yapımında danışman olarak görev aldı. Avonmouth ve Hull rıhtımlarının yapımı ve Kleopatra’nın İğnesi’nin Mısır’dan denizyoluyla taşınarak Londra’da yeniden dikilmesi de gerçekleştirdiği projeler arasındadır.

1867’de uzun köprüler üzerine bir dizi makale yazan Baker, köprü yapımında konsol kirişlerin kullanılmasını önerdi ve daha sonra bu düşüncesini 1882-90 arasında Forth Irmağının halicinde kurduğu köprüde uygulamaya koydu. Bu köprünün yapımı tamamlanınca Baker’a “sir” unvanı verildi. Danışman olarak görev aldığı pek çok projenin yanı sıra, hükümet komisyonlarında ve yönetim kurullarında çalıştı. Tasanmı William Willcocks tarafından yapılan Assuan Barajı’nın, 1898-1902 arasında yürütülen inşaatını yönetti. ABD’de Mississippi Irmağı üzerinde St. Louis Köprüsü’nü kurmakta olan James B. Eads’e danışmanlık yaptı ve Hudson Irmağı tünelinin ilk yapım çalışmaları çıkmaza girince, inşaatın tamamlanabilmesi için gerekli olan tünel açma kalkanının tasarımını yaptı.

Baker 1895-96 arasında İnşaat Mühendisleri Kurumu’nda başkanlık yaptı ve kurumun Proceedings adlı yayın organında yazılar yayımladı. 1896’da Royal Society’nin başkan yardımcılığına seçildi.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir