Berkyaruk Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Berkyaruk Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

BERKYARUK, Büyük Selçuklu hükümdarı (1079 – 1104). Babası Sultan Melikşah’ın ölümü sırasında (1092) Vezir Nizamülmülk’ün çabalarıyla veliaht ilan edildi. Melikşah’ın ölüm haberini gizleyen eşi Terken Hatun, gücüyle ordunun desteğini sağladı. Halife Muktedi’yi razı ederek 5 yaşındaki oğlu Mahmut’u Büyük Selçuklu Devleti’nin sultanı ilan etti, adına hutbe okuttu.

Berkyaruk’u ele geçirmek için Emir Kürboğa’yı İsfahan’a gönderdi. Bu arada Melikşah’ın ölümünü duyan Nizamülmülk’ün adamları Berkyaruk’u Rey’de sultan ilan ettiler (1092). Berkyaruk 1093’te Berucird’de Terken Hatun’u yendi. Terken Hatun, İsfahan ve Fars vilayetleri verilmek koşuluyla Berkyaruk’un sultanlığını tanıdı. 1094’te Terken Hatun ve oğlu Mahmut hastalanarak ölünce Berkyaruk, tahtta hak iddia eden amcası Tutuş’u 1095’te Rey yakınlarında yendi. Horosan’da başkaldıran öteki amcası Arslan Argun’u da 1096’da kölelerinden biri öldürdü.

Ülkenin çeşitli yerlerindeki ayaklanmaları da bastıran Berkyaruk, Selçuklu İmparatorluğu’nu merkezi yönetimle toplamayı başardıysa da kardeşi Muhammet Tapar ile mücadelesi yıllarca sürdü. 1104’te din adamlarının aracılığıyla barış sağlandı ve ülke toprakları paylaşıldı. Berkyaruk’un 12 yıl süren hükümdarlık döneminde Haçlılar Anadolu’yu geçerek Urfa, Antakya ve Kudüs’ü ele geçirdiler, ilk Haçlı devletlerini kurdular.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir