Bernie Ecclestone Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Bernie Ecclestone Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Bernard Charles Bernie Ecclestone 28 Ekim 1930’da İngiltere’de doğdu.

Formula 1 grup şirketlerinin bir üst şirketi olan Alpha Prema’da kendi hisselerine sahiptir. Bu sebepten genellikle Formula 1’in birincil otoritesi olarak düşünülür. Tabloid gazetelerde yaygın şekilde F1’in patronu olarak adlandırılır.

Spor ile olan erken ilişkisi bir rakip ve daha sonra sürücüler Stuart Lewis-Evans ve Jochen Rindt’in menajeri olarak olmuştur. 1972’de 15 yıl yöneteceği Brabham takımını satın almıştır. Bir takım sahibi olarak, Formula 1 kurucular birliği(Formula One Constructors Association)’nin bir üyesi olmuştur. 

1970’lerdeki televizyon hakları satışındaki öncülüğünden kaynaklanan bu spor üzerindeki kontrolü, çokça malidir fakat Concorde Antlaşması terimleri altında o ve onun şirketleri aynı zamanda her bir Formula 1 yarışını yönetir, düzenler ve lojistiğiyle ilgilenir. 

Ecclestone 1958 sezonu sırasında iki Grand prix’de yarışma teşebbüsünde bulunmuştur fakat ikisinde de sıralam turlarını geçememiştir.

Özel Hayatı

2003’deki Sunday Times gazetesi zenginler listesi(1-500), Ecclestone’u tahmini 2,4 milyar£’lık servetiyle İngiltere’nin en zengin üçüncü kişisi ilan etmiştir.

2004 yılındaki listede sekizinci sıraya, 2006 yılındaki listede ise tahmini 2,243 milyar£’luk değeriyle 13’üncü sıraya düşmüştür.

2004’ün başında Londra’daki, içinde hiç yaşamadığı, ikametgahı(Kensington Palace Gardens)’nı, bugüne kadar satılan en pahalı ev olarak, çelik sektörünün büyük işadamı Lakshmi Mittal’e 57.1 milyon£’a sattı. 

Ecclestone kendisinden 28 yaş küçük, 1.88m boyundaki eski Armani mankeni, Slavica Ecclestone (eski adıyla Radic)’le evlendi.

Çiftin iki kızları ve bir oğulları vardır; Tamara Ecclestone (1984), Petra Ecclestone (1988); ikisi de akıcı şekilde Hırvatça konuşabilmektedirler.

Kaynak:Enson haber Biyografi

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir