Bertil Ohlin Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Bertil Ohlin Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

; (d. 23 Nisan 1899, Klippan – ö. 3 Ağustos 1979, Vâlâdalen, İsveç), İsveçli iktisatçı ve siyaset adamıdır. Uluslararası ticaretin dinamikleri konusundaki modern iktisat kuramının kurucusu sayılır. 1977’de Nobel Ödülü’nü James Meade ile paylaşmıştır.

Lund Üniversitesi’nde, ardından da Stockholm Üniversitesi’nde Eli Heckscher’in yanında öğrenim gördü. 1922’de, ticaret kuramıyla ilgili tezini sundu. Bir süre Oxford ve Harvard’da araştırmalar yürüttü. Harvard’ da Frank Taussig ve John H. Williams’dan etkilendi. 1924’te Stockholm’de bölgelerarası ticaret konusundaki doktorasını tamamladı. Yirmi beş yaşında Kopenhag Üniversitesi’nde profesör oldu. 1930’da Stockholm’ de Heckscher’in yerini aldı. Aynı tarihte J.M. Keynes’in görüşüne karşı çıkarak Almanya’nın savaş tazminatı ödeyebilecek durumda olduğunu savundu. Almanya’nın I. Dünya Savaşı’ndan sonra ödediği savaş tazminatlarına ilişkin bu tartışma, tek yanlı uluslararası ödemelerle ilgili kuramın gelişmesini önemli ölçüde etkiledi.

Heckscher’in yaklaşımına dayalı bir uluslararası ticaret kuramı geliştiren Ohlin Interregional and International Trade (1933; Bölgelerarası ve Uluslararası Ticaret) adlı yapıtıyla uluslararası alanda ünlendi. Heckscher-Ohlin kuramı olarak tanınan bu yaklaşım, korumacılığın gerçek ücretler üzerindeki etkileri konusundaki çalışmalara temel oluşturdu. “Stockholm iktisat okulu”nun bir üyesi olarak, Knut Wicksell’in kurduğu temel üzerinde, makroiktisat politikaları ve toplam talep konularında kuramsal araştırmalar yürüttü. Bu araştırmalarıyla Keynes’in gelecekteki çalışmalarına öncülük etti.

1944-67 arasında Liberal Parti’nin başkanlığını yaptı. Kısa bir süre kamu görevinde bulundu. 1944-45 yıllarında savaş hükümetinde ticaret bakanlığı yaptı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir