Bertrand Russel Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Bertrand Russel Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Bertrand Russel
(18 Mayıs 1872, Trelleck, Birleşik Krallık – 2 Şubat 1970, Penrhyndeudraeth, Birleşik Krallık )

Çağımızın en büyük filozoflarından biridir. Aynı zamanda büyük bir matematikçidir. İngiltere’nin en tanınmış asilzade bir ailesindendir. Kendisi de «Sir» unvanını taşır. 3 yaşındayken annesini kaybetti. Büyükannesinin yanında büyüdü. Cambridge’de okurken bu üniversitenin en parlak öğrencisi olarak tanındı. Hele felsefe alanında özel bir kabiliyet gösteriyordu. Yalnız, üniversiteyi dört yıl sonra bıraktı, diplomatlık mesleğine atıldı. Bir süre Berlin’de, Paris’te yaşadı, bu arada Almanya’daki toplum hareketlerini inceledi. 1900’de matematik çalışmalarına başladı. Üç yıl sonra, ilk önemli eseri olan «Matematikte İlkeler» yayınladı.

Bertrand Russell I. Dünya Savaşı’ndan sonra politika hayatına atıldı. Gayet etkili konuştuğu, karşısındakini inandırma gücüne sahip olduğu için tehlikeli sayılıyordu. Bundan dolayı, 1918’de, altı ay hapis yattı. Bertrand Russell, hapishanede de boş durmamıştı: «Matematik Felsefeye Giriş» hapiste geçen günlerinin eseridir. 1920’de de «Aklın İncelenmesi» adlı kitabını yayınladı.

Russell bir ara Çin’de yaşadıktan sonra, İngiltere’ye dönünce, bilim konularını halk için anlaşılır hale getiren bir seri yayınla uğraştı. II. Dünya Savaşı başlamadan önce Amerika’ya gitti. Üniversitelerde ders verdi. 1944’te İngiltere’ye döndü. 1950 yılında, Nobel Edebiyat Ödülünü kazandı.

Sir Bertrand Russel çağımızın huzursuzluğunu en önce görenlerdendir. Dalgalı bir olmakla beraber dünyayı, gidişini, bu gidişin sebeplerini gayet aydınlık bir şekilde anlamış, anlatamayacağını bile bile de eserlerinde bunun incelemesini yapmıştır. Bertrand Russell’e göre, görüşlerinin doğru olduğuna inanmış aydınlar, insan kitlelerini yolundan çevirmenin güçlüğü karşısında yılmamalıdırlar çünkü onlara düşen bir sorumluluk vardır. Kendisi de, bu düşünceyle, topluma yol göstermek, örnek olmak istemiştir.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir