Bhimrao Ramji Ambedkar Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Bhimrao Ramji Ambedkar Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

; (d. 14 Nisan 1893, Mhov, Hindistan – ö. 6 Aralık 1956. Yeni Delhi), Hindistan’da eskiden “dokunulmazlar” olarak bilinen ve aşağı bir kast olan Haricanların önderi, 1947-51 arasında Hindistan hükümetinin adalet bakanıdır.

Batı Hindistan’ın Mahar ailesinden bir parya olarak doğan Ambedkar, yüksek kasttan okul arkadaşlarınca aşağılanan bir çocuktu. Babası Hindistan ordusunda subaydı. Baroda’nın yöneticisince (Gaekvar) bir burs ile ödüllendirilen Ambedkar, ABD, İngiltere ve Alman üniversitelerinde öğrenim gördü. Gaekvar’ın isteği üzerine kamu hizmetine girdi, ama yüksek kasttan meslektaşlarınca kendisine iyi davranılmaması üzerine avukatlığa ve öğretmenliğe döndü. Kısa sürede Haricanların önderi oldu. Bu topluluğun görüşlerini savunan gazeteler çıkardı ve yasama meclislerinde Haricanlar için özel temsil hakkı elde etmeyi başardı. Bu kasta “dokunulmazlar” denmesini yasaklayan ve yerine Haricanlar sözcüğünün kullanılmasını sağlayan Gandhi’nin Haricanlar adına konuşmaya hakkı olmadığını öne süren, What Congress and Gandhi Have Done to the Untouchables (1945; Kongre Partisi’nin ve Gandhi’nin Dokunulmazlara Ettikleri) kitabını yazdı.

Ambedkar, 1947’de Hindistan hükümetinin adalet bakanı oldu. “Dokunulmazlar”a karşı ayrımcılık uygulanmasını yasa dışı sayan Hint Anayasası’nın hazırlanmasında ve kabul edilmesinde büyük katkıları oldu. Hükümet içindeki etkisizliğinin verdiği düş kırıklığıyla 1951’de görevinden istifa etti. Hindu inancında dokunulmazlık anlayışının sürmesinden duyduğu umutsuzlukla Ekim 1956’da Hinduizmi reddederek, yandaşı 200 bin parya ile birlikte Nagpur’da büyük bir törenle Budacılığı kabul etti.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir