Bobby Charlton Hayatı ve Spor Kariyeri

Bobby Charlton Hayatı ve Spor Kariyeri

; Münih hava faciasının kurtulanlarından, FIFA Dünya Kupası kazananı, İngiliz imparatorluğu’nun kurtarıcısı büyük oyuncu, futbolun bir numaralı gerçek elçisi, Bobby Charlton.

Çok güçlü ve çok yönlü bir futbolcu olan Charlton, göze hemen çarpan bir futbol tekniğine sahipti ve iyi bir dağıtıcıydı. Milimetrik pasları ile takım arkadaşlarını ve rakibini sıkça şaşırtırdı. 1.73 metre boyundaydı ve gol bölgelerinde de oldukça etkiliydi. 106 uluslar arası müsabakada İngiltere’yi temsil etti ve bu maçlarda kaydettiği 49 golle, hâlâ kırılamayan bir rekora imza attı. Charlton 11 Ekim 1937 yılında İngiltere’nin Kuzeydoğusu’ndaki Ashington kasabasında dünyaya geldi. Doğu Nortumberland Okulunu temsil ettiği bir futbol maçında Manchester United menajeri Matt Busby tarafından keşfedildi ve ilk kontratını 15 yaşındayken yaptı. Gençler ve Amatör takımlarında oynadıktan sonra 1953 yılında sahneye çıktığı ilk profesyonel maçında, Charlton Athletic takımına 2 gol atarak takımının karşılaşmayı 4-2 kazanmasında başaktör oldu. Manchester United’ın şampiyon olduğu o sezonda, sol açık mevkiinde oynadı ve 14 maçta 10 gol kaydetti. Wembley Kupası finali ve Avrupa Kupası yarı finalinde taraftarlar üstün yeteneklerini görme fırsatı yakaladı. Fakat kader, büyük bir trajedi ile, futbolla onun arasına girdi. 6 Şubat 1958 yılında yaşanan Münih hava kazasında, takımın kurtulan 8 oyuncusundan birisiydi. Psikolojik yıkım yaşayan 20 yaşındaki ünlü oyuncu, bu olaydan 5 yıl sonra 1963’te FA Kupası final maçında sahaya çıktı ve takım maçı kazandı.

1965 ve 1967 sezonlarında formunu yakalamaya çalışan Charlton, Münih faciasından 10 yıl sonra Manchester United’ın Avrupa Kupası Finalinde Benfica’yı Wembley stadında 4-1 ‘lik sonuçla yendiği maçta birinci ve sonuncu golleri atarak, bir İngiliz kulübü tarafından ilk kez bu kupanın kazanılmasında başrol oynadı. 1972 sezonu sonuna kadar Manchester United formasıyla büyük başarılara imza atar Charlton, futbol yaşamının son iki sezonunu oyuncu-menajer olarak Preston North End Kulübü’nde sürdürdü. Bu kulüplerde toplan 751 maçta sahaya çıkan İngiliz oyuncu, toplam 245 gol attı.

Manchester United ile birlikti 1968’de Avrupa Kupası, 1957 1965, 1967 yıllarında İngiltere lig şampiyonluğu, 1963 yılında da FA Kupası başarılarında yer aldı. İngiliz milli takımında toplam 106 maç yapan unutulmaz oyuncu, 49 gol kaydetti. Charlton milli takımıyla birlikte 1966 FIFA Dünya Kupası ve 1968 yılında da Avrupa Şampiyonası üçüncülüğü sevinçlerini paylaştı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir