Bodil Ipsen Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Bodil Ipsen Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Bodil Ipsen; asıl adı Bodil Louise Jensen (d. 30 Ağustos 1889, Kopenhag – ö. Kasım 1964, Kopenhag, Danimarka), Danimarkalı oyuncudur. Sahne arkadaşı karakter oyuncusu Poul Reumert ile birlikte Henrik Ibsen ve August Strindberg’in oyunlarının yeni bir gözle değerlendirilmesini sağlamıştır.

Sahneye ilk kez 1909’da Kopenhag’daki Kraliyet Tiyatrosu’nda çıktı. Shakespeare’in As You Like It (Nasıl Hoşunuza Giderse/ Beğendiğiniz Gibi) oyunundaki Rosalind’ den, Ibsen’in Et dukkehjem (Nora, Bir Bebek Evi) oyunundaki Nora’ya kadar hem komik, hem ciddi rollerde başarı kazanarak çok yönlü bir sanatçı olduğunu gösterdi. Olgunluk dönemindeyse dramatik tiplemelere ağırlık verdi. Lady Machbeth rolünde olağanüstü başarılıydı. Gengangere’ deki (Hortlaklar) Bayan Alving rolünde olduğu gibi Ibsen tiplerindeki yorumlarıyla büyük övgü topladı; Fröken Julie’deki (Matmazel Julie) başkişi ve Dödsdansen’deki (Cehennem Dansı) Alice rollerinde olduğu gibi Strindberg kahramanlarını canlandırarak ününü daha da yaygınlaştırdı. Bu oyunlarda, tiyatro yaşamı kendisininkiyle benzerlik gösteren ünlü oyuncu Reumert ile birlikte oynadı.

Ipsen, daha 1913’te Danimarka yapımı filmlerde rol almaya başlamıştı. Sessiz sinema dönemindeki en tanınmış filmleri Dickens’ın David Copperfield ve Little Dorrit (Küçük Dorrit) romanlarından uyarlanan 1922 ve 1924 tarihli filmlerdir. Lau Lauritzen, Jr. ile birlikte yönettiği Afsporet (1942) ve De rode Enge (1945; Kızıl Çayırlar) adlı filmler de Ipsen’in tanınmış yapıtları arasındadır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir