Bollywood’un Tek Türk Oyuncusu: Süha Gezen Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında?

Bollywood’un Tek Türk Oyuncusu: Süha Gezen Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında?

Hint film sektörü Bollywood’a Shorgul adlı filmi ile giriş yapan aktris Süha Gezen. Ancak bu sektördeki diğer oyunculardan bir farkı var: diğer pek çok oyuncu Hint veya Amerikan iken Süha Gezen bir Türk. Kendisi Bollywood’un tek Türk oyuncusu.

Süha Gezen, 1987 yılında Almanya’da Stuttgart’ta doğmuş ve Münih’te büyümüştür. Annesi ve babası da aslen Gaziantepliymiş. Annesi onu televizyon izlemesi için televizyon karşısına oturttuğunda o Tom ve Jerry gibi çizgi filmleri değil, oturup Hint filmlerini izlermiş. Böylece küçük yaşlardan itibaren Hint filmlerini izlemeye başlamış. Süha Gezen, Hint filmlerindeki danslardan ve müziklerden çok etkileniyormuş. Ancak Hint filmlerini Türkçe izlemekten sıkılmış ve onların gerçek seslerinin nasıl olduğunu öğrenmek istemiş. Çünkü filmlerdeki Türkçe dublajlı konuşmalardaki sesler ile şarkılardaki sesler uyumlu olmuyor, gerçeğine göre ince veya kalın sesler oluyormuş. Bu şekilde de film orjinalliğini kaybediyormuş. Böylece küçük yaştan itibaren filmleri orjinal olarak izlemeye başlamış ve bir süre sonra da Hint dilindeki bu filmleri anlayabildiğini fark etmiş. Havaalanında çalıştığı için Hintçe pratik yapma fırsatı bulmuş ve yaklaşık 3 yıl önce Hindistan’a gidip, Mumbai’ye yerleşmiş ve o büyülü dünyaya adım atmış. Burada utangaçlığını atmak için öğretmen tutmuş; çünkü yanlış bir şey söylerse başkalarının ona gülmesinden çekiniyormuş. Sonra da yavaş yavaş utangaçlığını da atmış.

Suha Gezen, Hindistan’a, Mumbai’ye yerleştikten sonra Bollywood film sektörüne ilk olarak 2015’te ‘Shorgul’ isimli filmde Müslüman bir Hintli, köylü kızını canlandırdığı başrol ile adım atmış. Politik drama tarzında bir aşk hikayesini ele alan bu filmde Hindular ile Müslümanlar arasındaki savaş konu edilmektedir.

Süha Gezen’in başrol oynadığı ikinci film olan ‘Pratichhaya’ 2017 ekim ayında vizyona girecek. Bu filmde bize bir de sürprizi olduğunu söyleyen Gezen, filmin şarkısını hem Hintçe ve hem de Türkçe söylemiş. Bununla ilgili Sezen şunları dile getiriyor: “Türkçe şarkı söylememin nedeni, Türk olmamla çok gurur duyuyorum. Burada birçok film yapıldı. Hatta Türkiye’de çekim yaptılar. Buradaki filmlerde daha çok İngilizce şarkı söylüyorlar ama bizim şarkımız, kültürümüz, müziğimiz çok güzel. Müzik hocamız çok beğendi ve dedi ki, ‘Süha sen de tuzunu koy bu şarkının içine’. Ben de tuzunu koydum. Hiç değilse, burada Hindistan’da biraz daha Türkiye’yi tanısınlar. Sadece yemeğimizi, güzelliğimizi değil, şarkılarımızı da tanısınlar”.

Ayrıca Süha Gezen bir röportajında şunları da belirtmiş.

“Burada diyorlar ki ya Hindistan’ı seversin ya nefret edersin. Ortası yoktur yani. Çünkü çokça zenginlik görüyorsunuz ama fakirliği de görüyorsunuz. Ayrıca kültürü bizim kültürümüze çok yakın. Hintler büyüklere karşı çok saygılı. Misafir geldiğinde, oturma kalkmaları bize benziyor. Belki bizim kadar değiller ama aileye saygı konusuna onlar da önem veriyorlar. Sevdiğim özelliklerinden biri de mesela Ramazan Bayramı’nda, Hindular bile gelip sarılıyor ve bayramımızı kutluyor. Hristiyanların da bayramını kutluyorlar. Küçük şehirleri bilmiyorum ama Mumbai gibi büyük şehirlerde herkes gerçekten yan yana yaşayabiliyor.” Buradan kendisinin Müslüman bir Türk kızı olduğunu anlıyor ve biz de kendisi ile gurur duyuyoruz.

Türk dizi ve filmlerini de çok seven Süha Gezen, Türk sinemasında rol almaya da sıcak bakıyor. Gezen, bu konuyla ilgili şöyle bir yorum yapmakta: “Türk dizi ve filmlerini izliyorum. Eski oyuncuları çok severim. Küçükken Yeşilçam filmlerini izlerdim. Adile Naşit, Kemal Sunal filmlerine bayılırdım ve taklitini de çok yapardım. Kemal Sunal’ın bütün filmlerini takip ederdim. Türkan Şoray en sevdiğim oyunculardan. Kadir İnanır, Cüneyt Arkın, Ediz Hun’u da çok seviyorum. Sevdiğim oyuncu ve şarkıcılardan biri de Özcan Deniz” ifadelerine yer verdi. Ayrıca “Türk sinemasına da hayır demiyorum. Bir gün şans bulursam rol almak isterim” dedi.

Kaynakça: iyi mi böyle

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir