Burhan Çakır Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Burhan Çakır Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Burhan Çakır 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi Erzincan Bölgesi,2’nci sıradan millet vekili adayıdır.

3-5-1969 Yılında Erzincan ili Tercan ilçesi Kargın beldesinde doğdu. İlk öğrenimini Kargın Beldesinde, Lise öğrenimini Erzincan İmam Hatip Lisesinde tamamladı.

Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Bölümü Muhasebe programından mezun olduktan sonra İşletme Fakültesinden mezun oldu. TÜRMOB un açmış olduğu sınavlarda başarılı olarak 2000 yılında Mali Müşavir oldu ve çalışma hayatına atıldı. TÜRMOB tarafından yürütülen Türk Ticaret Kanunu, Denetim Standartları ve Uygulamaları KOBİ İşletmeleri için Türkiye Finansal Raporlama Standartları Eğitimlerine katıldı.

Yüksek Lisansa Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Anabilim Dalında bir yıl süreyle devam etti. Erzincan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Anabilim Dalında Yüksek Lisansını Tamamladı.

Öğrencilik yılların da hep sporla iç içe oldu. Eğitim gördüğü İmam Hatip Lisesi Futbol Takımında ve Erzincan’ ın en eski ve köklü Spor kulüplerinden Sümerspor genç ve A takımda bölgesel Ligde, PTT Spor ve Erzincanspor alt yapısında futbol oynadı. Aktif futbol hayatını sonlandırdıktan sonra futbolda gençlere yönelik çalışmalara önem verdi ve bu yönde faaliyetler de bulundu. Üç yıl süreyle Amatör Spor kulüp başkanlığı ve Erzincanspor’un 2. Ligde oynadığı yıllarda Erzincanspor Başkan Yardımcılığı, Futbol Şube Sorumlusu, Denetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

2007 yılında Türkiye Futbol Federasyonu Erzincan İl temsilciliğine tüm spor kulüplerinin oybirliği ile seçildi. Aynı zamanda Erzincan Futbol İl Tertip Kurulu Başkanı olarak da bu görevlerine 2012 yılına kadar devam etti.

2013 yılında kurulan Erzincan İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği (ERİHMED) Kurucusu ve halen Yönetim Kurulu Başkanıdır, 2013 yılından beri dokuzlu Kordinasyon (TÜRGEV, TÜGVA, KADEM, İnsan ve Medeniyet Hareketi, İYC,İYV) kurulunda görev yapmaktadır Aynı zamanda Erzincan İmam Hatipliler çatı kuruluşu olan ÖNDER Erzincan İl Başkanı olarak devam etmektedir.

Siyasi hayatı AK Partinin 14 Ağustos 2001 kuruluşunda izler bırakacak siyaset yapmak adına Erzincan da ilk oluşumun içinde yer alarak İl Başkan yardımcılığı görevinde bulundu. Başarılı çizgisi vizyon sahibi kişiliği ve üstlendiği misyon sebebi ile Mali ve İdari İşler Başkanlığı, Sosyal İşler Başkanlığı, Halkla İlişkiler Başkanlığı, Teşkilat Başkanlığı görevlerinde bulundu.

12 Haziran 2011 seçimlerinde Ak Parti Erzincan 2. sıra Milletvekili adayı oldu. Erzincan tarihinde tüm zamanların en yüksek oy oranı ile %56.6 ile milletvekilliğinde rekor oy alındı. Ocak 2014 tarihinde Ak Parti Genel Merkezi kararı doğrultusunda Erzincan İl Başkanı olarak görevlendirildi.

07 Haziran ve 01 Kasım 2015 tarihlerinde yapılan 25.ve 26. dönem Milletvekili seçimlerinde Erzincan Milletvekili aday adayı oldu. Ak Parti Genel Merkez delegesidir. Sarı basın kartına sahip olup çeşitli yerel gazetelerde yazılar yazmaktadır.
Erzincan’da Mali Müşavir ve Ticaret ile uğraşmakta olan Çakır evli ve iki çocuk babası.

Kaynakça: tgrthaber

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir