Camille Saint-Saëns Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Camille Saint-Saëns Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Camille Saint-Saëns (9 Ekim 1835, Paris, Fransa – 16 Aralık 1921, Cezayir, Cezayir)

Ünlü bir Fransız bestecisidir. Paris’te, Normandiyalı sanatçı bir ailenin çocuğu olarak doğdu, Cezayir’de 86 yaşında öldü. Annesi ressam olan Saint-Saens, küçük yaşta piyano çalmakta büyük bir başarı gösterdi. İlk konserini 6 yaşında verdi. 18 yaşında ilk senfonisini yazdı. Bu arada Paris Konservatuvarı’nda, Halevy ile Gounod’dan kompozisyon dersleri aldı. Çağının bestecilerini bu öğrenimi sırasında tanıdı. Bunların arasında, o sırada gençlerin öncüsü olan Liszt, onun üzerinde büyük etki yarattı.

Saint-Saens yalnız müzikle yetinmedi; edebiyata, felsefeye, çeşitli bilimlere, özellikle astronomiye de merak sarmıştı, güzel de resim yapardı. Çağının en iyi sulu boya resim yapanlarından biri olarak da tanınmıştır.

1870’te Fransa’nın savaştaki yenilgisi, bütün besteciler üzerinde olduğu gibi, Saint-Saens’ın hayatında da değişiklik yaptı. O tarihe kadar, yalnız senfonik müzikle piyano veren genç besteci, ondan sonra sahne eserleri de bestelemeye başladı, yeni kurulan Millî Müzik Kurumu’nun öncülerinden oldu. Liszt’in teşebbüsü ile Weimar’da ilk defa sahneye konan «Samson’la Dalila» operası Saint-Saens’a büyük bir ün sağladı.

Camille Saint-Saens, kişiliği çok belirli olan, üslûp sahibi bir sanatçıdır. Başlıca eserleri şunlardır: «Samson’la Dalila» operası, 3 senfoni, 5 piyano konçertosu, 3 keman konçertosu, «İskeletler Dansı», «Afrika», «Omphale’ın Çıkrığı», «Cezayir Süiti», «Hayvanlar Karnavalı» gibi orkestra eserleri şunlardır: «Samson’la Dalila» operası, 3 senfoni, 5 piyano konçertosu, 3 keman konçertosu, «İskeletler Dansı», «Afrika», «Omphale’ın Çıkrığı», «Cezayir Süiti», «Hayvanlar Karnavalı» gibi orkestra eserleri.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir